Сенат США заблокував рішення Трампа про надзвичайну ситуацію через будівництво стіни на мексиканському кордоні
Після того, як обидві палати Конгресу ухвалили резолюції про блокування декларації президента Дональда Трампа про введення надзвичайного стану, глава Білого дому може скористатися правом вето.
Сенат (верхня палата Конгресу США) 14 березня ухвалив резолюцію, що блокує декларацію президента Дональда Трампа про введення у країні надзвичайного стану через необхідність зведення стіни на кордоні з Мексикою. Як повідомляє телеканал CNBC, резолюцію підтримали 59 сенаторів, серед них – 12 республіканців.
41 член Сенату був проти.
26 лютого аналогічну резолюцію ухвалила Палата представників Конгресу.
Трамп має можливість накласти вето на рішення Конгресу, що стане першим випадком застосування вето за його президентську каденцію.
За законом, подолання права вето вимагає двох третин голосів в обох палатах Конгресу.
23 грудня 2018 року через відмову представників Демократичної партії в Конгресі дати згоду на виділення в бюджеті $5,7 млрд для будівництва стіни на кордоні з Мексикою Трамп оголосив про припинення роботи федерального уряду. Це був найдовший шатдаун в історії США – 35 днів.
Водночас Трамп підкреслював, що готовий скористатися правом увести надзвичайний стан, щоб домогтися виділення коштів в обхід Конгресу.
За підрахунками рейтингового агентства S&P Global Ratings, економіка США втратила через шатдаун щонайменше $6 млрд. За даними бюджетного управління Конгресу, економічні втрати країни становили $3 млрд.
25 січня 2019 року президент повідомив, що фінансування федерального уряду відновлять на три тижні.
У Конгресі США 11 лютого дійшли попередньої згоди щодо питання безпеки південного кордону. Джерело Reuters зазначило, що демократи погодилися виділити на фінансування укріплень на кордоні з Мексикою в чотири рази меншу суму, ніж хотів Трамп: $1,3 млрд. Глава Білого дому заявив, що незадоволений угодою.
15 лютого він оголосив про введення надзвичайного стану. Трамп підкреслив, що США не контролюють власного кордону, через який у країну потрапляють злочинці і "величезна кількість наркотиків".
18 лютого в окружний суд Каліфорнії надійшов солідарний позов від 16 штатів США, прокурори яких вимагають блокувати набуття чинності декларацією президента Дональда Трампа про введення надзвичайного стану.