Сербія і Косово не змогли домовитися щодо питання про номерні знаки. Боррель заявив про "дуже загрозливий вакуум безпеки" в регіоні

Конфлікт між Косовом і Сербією загострився через номерні знаки на атомобілі
Фото: EPA
У Брюсселі (Бельгія) відбулися переговори між президентом Сербії Александром Вучичем і прем'єр-міністром Косово Альбіном Курті. Про це 21 листопада повідомило агентство Euronews.

Вони зустрілися із главою дипломатії ЄС Жозепом Боррелем.

Загострення між Сербією і Косовом сталося влітку, коли влада Косова оголосила про плани ввести в'їзні/виїзні документи для громадян Сербії і розпочати заміну сербських автомобільних номерів на косовські. Врешті-решт Косово відклало введення заборон, через які почалося загострення.

Наприкінці серпня сторони досягли домовленості щодо одного пункту: Сербія погодилася скасувати свої в'їзні/виїзні документи для власників косовських посвідчень особи, а Косово погодилося не вводити таких документів для власників сербських посвідчень. Питання з номерними знаками не врегулювали.

Перед зустріччю Боррель заявив у Twitter, що необхідно докласти зусиль для "деескалації ситуації" і рухатися у бік "нормалізації відносин".

Домовитися сторони не змогли, заявив після переговорів президент Сербії. Як він сказав журналістам, "з незрозумілих для нього причин" не вдалося дійти якої-небудь згоди, повідомило Reuters.

Боррель поклав відповідальність за це на косовську сторону, повідомило Radio Europa e Lirë.

"Після багатьох годин обговорення сторони сьогодні не дійшли згоди. Це залишає дуже загрозливий вакуум безпеки в і без того крихкій ситуації", – сказав він.

Курті заявив, що пропозиція ЄС, щоб Косово не накладало штрафів, а Сербія не видавала косовським сербам нових номерних знаків, неприйнятна для Приштини, "якщо її не супроводжуватиме угода про те, що ми терміново зобов'язуємося укласти остаточну угоду щодо нормалізації відносин".

Прем'єр-міністр Косово повідомив, що у початковій пропозиції Борреля було зазначено, що остаточної угоди між Сербією і Косовом мають досягти до березня 2023 року, але потім цей пункт прибрали з документа.

"Ми не можемо бути безвідповідальними і не займатися поточними питаннями, але ми також не можемо трансформуватися в керівників держав, які займаються лише питаннями номерних знаків і не обговорюють нормалізації відносин", цитує Курті видання Balkan Insight.

1 листопада уряд Косова розпочав реалізацію плану з перереєстрації автомобілів із сербськими номерними знаками. Сербія, яка видає такі номери косовським сербам із 1999 року, виступає проти, наполягаючи, щоб номери були нейтральними стосовно статусу Косова. До 22 листопада водіям із сербськими номерами оголошують попередження, з 22 листопада їх почнуть штрафувати на €150. Очікують, що з 21 квітня 2023 року на дорогу пускатимуть лише автомобілі з номерами Косова.

Контекст:

Республіка Косово є частково визнаною державою. Вона оголосила про свою незалежність від Сербії у 2008 році. Сербія не визнає відділення Косова і вважає його своєю територією. Незалежність Косова визнало приблизно 100 країн, зокрема США. Україна цього статусу не визнає.

З 2011 року за посередництва ЄС Сербія і Косово ведуть переговори щодо нормалізації відносин. Очікують, що переговорний процес завершать юридичною угодою. Косово наполягає на тому, щоб угода передбачала взаємне визнання, Сербія домагається "компромісного рішення", зазначило Radio Europa e Lirë.