Шевцова: Світ потрапив до історичної розколини, коли старе загниває, отруюючи повітря, а нове – ще не проросло
Російський політолог Лілія Шевцова зазначила, що третя "хвиля демократизації" на Заході захлинулася після розпаду СРСР і розвалу світової соціалістичної системи.
Доповідь одного з найвідоміших міжнародних форумів з безпеки – Конференції з безпеки у Мюнхені – свідчить про майже апокаліптичні настрої у світі. Про це пише російський політолог Лілія Шевцова у статті для видання "Политика и деньги".
"Сьогодні світ потрапив до такої історичної розколини, коли старе загниває, отруюючи повітря, а нове – ще не проросло", – зазначила вона.
На думку політолога, стан розгубленості у експертів посилює навіть не той факт, що демократія втрачає свої позиції у світі впродовж останніх 20 років, а те, що США підривають підвалини світопорядку, який сформувався після Другої світової війни.
"От же ж іронія: третя "хвиля демократизації" захлинулася після розпаду СРСР і розвалу світової соціалістичної системи. Ніби її рушійною силою було існування СРСР!.. Причина настроїв безнадії – навіть не у кризі Європейського союзу. Основна причина, на чому постійно наголошує нинішнє співтовариство політиків і експертів, – втеча Америки від своєї відповідальності", – підкреслила Шевцова.
На думку політолога, світ тільки вповзає в історичну розколину, тому суспільству доведеться пройти "не через одну конвульсію невпевненості та страхів". Вона додала, що механізм виходу з апокаліпсису існує, однак у двох випадках людство пройшло його через світові війни.
"Коли ж почнеться момент очищення в наш час?.. І хто стане новим Термінатором, який звільнить політичну сцену від шлаку?.. Поки не ясно. Але певні підстави для оптимізму, нехай і обмеженого, і відносного, починають виникати. Ось одна з них: незважаючи на всі охи, ахи і "Жах. Жах!" у європейському співтоваристві, Європа нарешті стала демонструвати ознаки зростання. Правда, завдяки дешевій нафті, ослабленню євро і, звісно, споживанню", – розповіла вона.
Шевцова звернула увагу, що, згідно з доповіддю-прогнозом Євросоюзу на 2017–2018 роки, очікується зростання економіки на 1,7%, падіння безробіття та зростання інвестицій. Тому економічна ситуація виглядає краще, ніж ситуація на політичній арені.
"Але й тут є оптимістичні сигнали. Один з них пов'язаний з появою у французькій президентській кампанії дивовижної людини, яка відмовилася від прив'язки до партії, – Еммануеля Макрона. Він виступає за нове бачення європейського проекту й може зі своєю командою стати альтернативою занепадницькому французькому істеблішменту. Адже Франція – один зі стовпів Євросоюзу", – припустила політолог.
Вона зазначила, що Німеччина стане основним критерієм здатності Європи на новий прорив.
"Не виключено, що німці втомилися від Ангели Меркель. Проте, у разі її нового канцлерства, вона стане гарантом того, що Європа не забуде про свої принципи. Головне зараз – утримати Захід від провалу в болото у період президентства Дональда Трампа. Так, це період нових викликів, відповіді на які Захід поки не зумів сформулювати. Але шок проходить, і інтелектуальна, і політична еліта цивілізованого світу починають серйозно замислюватися над пошуком виходу", – підсумувала Шевцова.