Шольц пояснив, чому не хоче надсилати Україні ракети TAURUS: Ескалація війни
Канцлер Німеччини Олаф Шольц прокоментував своє рішення не передавати Україні крилаті ракети TAURUS тим, що є конституційні обмеження, а також, що це "ескалація війни". Про це він заявив 5 жовтня під час пресконференції на полях саміту Європейської політичної спільноти в Гранаді (Іспанія), повідомляє Politico.
"Сюди входить, зокрема, той факт, що ми, звісно, маємо гарантувати, що не буде ескалації війни і що Німеччина не стане частиною конфлікту. Забезпечити це також моє завдання як канцлера", – сказав він.
Канцлер додав, що його уряд "має завжди враховувати, чого вимагає конституція", однак про які саме вимоги йдеться, він не уточнив.
Як повідомляв таблоїд Bild, канцлер стурбований тим, що для того, щоб Україна використовувала ракети TAURUS, Берліну доведеться надати геодані російських цілей і в такий спосіб узяти активнішу роль у війні. Окрім того, Шольц переймається, що Україна може використати ракети для удару по Керченському мосту, який з'єднує незаконно окупований Крим із Росією.
Натомість очільник німецького уряду анонсував нову допомогу для України. Берлін планує передати Києву ще одну систему ППО Patriot на зимові місяці. На думку Шольца, це "те, що зараз найбільше потрібно".
Контекст:
TAURUS – німецько-шведська ракета класу "повітря – земля". На сайті бундесверу зазначено, що її дальність сягає 500 км. Зараз найдалекобійніша зброя, яку надають Україні західні партнери, – це ракети Storm Shadow і SCALP, дальність їхнього польоту становить 250 км.
Україна неодноразово закликала німецький уряд передати їй ракети TAURUS. У Повітряних силах ЗСУ зазначили, що ці ракети змогли б значно посилити оборонні спроможності України.
10 серпня ЗМІ повідомили, що влада Німеччини після переговорів зі США висловила готовність найближчим часом передати Україні TAURUS. Канцлер ФРН Олаф Шольц після появи цих публікацій заявив, що нової інформації про передання Україні TAURUS поки немає.
13 вересня міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба повідомив, що питання надання Україні далекобійних ракет західними партнерами, зокрема TAURUS, суттєво просунулося.
Міністр оборони ФРН Борис Пісторіус 15 вересня заявив, що ухвалення рішення про те, чи постачати крилаті ракети TAURUS в Україну, може забрати приблизно один-два тижні. На його думку, Київ узяв "неправильний тон" у проханнях про TAURUS і питання про ракети його "нервують".
16 вересня міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок зазначала, що ймовірні удари по Росії не є аргументом під час розгляду питання про передання TAURUS Україні. Вона наголосила, що в України має бути можливість відповісти РФ на агресію.