Швейцарія планує дозволити реекспорт зброї в Україну – парламент

Чинне законодавство забороняє перепродаж швейцарської зброї у країни, які воюють
Фото: parlament.ch

Комісія з безпекової політики нижньої палати парламенту Швейцарії (Національної ради) схвалила ініціативу, яка дозволяє реекспорт швейцарської зброї в Україну. Про це 24 січня інформує сайт Нацради.

Рішення підтримало 14 членів комісії, 11 висловилися проти. Комісія вимагає внести зміни до ст. 18 закону про військові матеріали (KMG), щоб уряд міг оголосити про скасування декларації, яка забороняє реекспорт швейцарського озброєння країнам, що воюють.

"Декларації про заборону реекспорту має бути можливість скасовувати у випадках, коли порушено заборону на застосування сили згідно з міжнародним правом, зокрема у випадку російсько-української війни", – ідеться в повідомленні.

Депутати вважають, що рішення комісії не порушить нейтрального статусу країни, оскільки остаточне передання зброї Україні здійснюватимуть треті країни.

Крім того, парламентарі послалися на рішення Ради Безпеки та Генасамблеї ООН, які санкціонували реекспорт у відповідь на незаконне застосування сили, схоже на агресію РФ в Україні.

У разі ухвалення змін до закону він набуде чинності 1 травня і діятиме до кінця 2025 року.

Контекст:

Швейцарія, яка зазвичай дотримувалася нейтральної позиції, приєдналася до введених проти РФ санкцій (зокрема проти президента Володимира Путіна). Нейтралітет не заважає "називати речі своїми іменами", заявив 28 лютого 2022 року президент Швейцарії Ігнаціо Кассіс.

12 жовтня Швейцарія додала до санкційного списку понад 30 фізичних і юридичних осіб із Росії. Тепер її список відповідає списку Європейського союзу.

Також Швейцарія заблокувала російські активи майже на $8 млрд і вирішила виділити Україні приблизно $100 млн на ремонт енергетичної інфраструктури.

10 січня міністерка оборони Іспанії Маргарита Роблес заявила, що Швейцарія блокує постачання військової допомоги Україні. За її словами, для постачання певних військових товарів Іспанії потрібне схвалення Швейцарії як країни-виробника, проте Берн ветує реекспорт. "Ми розуміємо, поважаємо і приймаємо нейтралітет, але для певної техніки нам потрібен дозвіл від Швейцарії, якого вона нам поки не дає",  сказала Роблес.