"Ситуація перетворилася на хаос". В аеропорту Кабула скасували комерційні рейси, біля злітної смуги – натовпи охочих полетіти. Відео

В аеропорту Кабула почалася паніка
Скріншот: Sudhir Chaudhary / Twitter
В аеропорту Кабула скасували всі комерційні рейси. Про це йдеться в заяві аеропорту, повідомляє у Twitter TOLOnews 16 серпня.

Громадян закликають уникати місць масового скупчення людей в аеропорту.

За даними Reuters, аеропортом користуються тільки військові літаки.

Очевидці розповіли "Русской службе ВВС", що в аеропорту почалися паніка і хаос після того, як залом вильотів "поширилася чутка, що для посадовців і політиків, які приїхали в аеропорт, таємно друкують посадкові талони".

"Ми чекали протягом майже восьми годин, а потім співробітники аеропорту почали йти – спочатку зі своїх місць за стійкою реєстрації, потім з-за стійок міграційного та паспортного контролю... Через поширення чуток ситуація перетворилася на хаос", – розповів співрозмовник ЗМІ.

За його словами, частина охочих покинути країну поїхала з аеропорту, а частина – побігла до посадкових гейтів.

"Люди були в розпачі, хтось біг до аеропорту, хтось від нього. Охорона аеропорту почала відлякувати людей пострілами в повітря", – розповів чоловік. Він зазначив, що бачив безліч людей, які сидять під крилами літака біля злітної смуги в надії, що зможуть сісти на нього.

Хаос в аеропорту тривав і станом на ранок 16 серпня, повідомив у Twitter журналіст Ахмеров Кхан. Вилетіти з Афганістану, за його оцінками, намагаються сотні людей.

Відео того, що відбувається в аеропорту, публікують також інші користувачі Twitter.

Контекст:

Ісламістський рух "Талібан" було створено 1994 року, із 1996-го до 2001 року він був при владі в Афганістані і контролював більшість території країни. Після повалення свого уряду 2001 року таліби розпочали бойові дії проти влади.

Після терактів 11 вересня 2001 року у США й відмови "Талібану" видати лідера терористичної організації "Аль-Каїда" Усаму бен Ладена в Афганістан ввели американські війська.

Після повалення свого уряду 2001 року таліби розпочали бойові дії проти влади. У лютому 2020 року представники США і руху "Талібан" підписали мирну угоду, яка передбачає виведення іноземних військ з Афганістану протягом 18 місяців після її підписання. У міноборони Великобританії її назвали "гнилою угодою".

США розпочали виведення військ у квітні 2021 року. У Білому домі заявляли, що мають намір завершити цей процес до кінця серпня.

На тлі виведення американських військ ситуація з безпекою в Афганістані погіршилася.

Телеканал Al Jazeera з посиланням на джерела повідомляв 12 серпня, що афганський уряд запропонував представникам "Талібану" участь в управлінні країною за умови припинення насильства. За даними інсайдера, пропозицію передали через Катар (у цій країні проводять мирні перемовини щодо врегулювання ситуації в Афганістані).

13 серпня "Талібан" звернувся до афганського народу, заявивши про свої мирні наміри. Зокрема, угруповання пообіцяло амністію військовослужбовцям урядової армії і поліцейських, а також недоторканність майна приватних осіб.

Станом на 14 серпня "Талібан" контролював 21 столицю провінцій із 34 в Афганістані. 15 серпня стало відомо, що таліби взяли під контроль майже всі провінції, а також увійшли до Кабула.

Президент Афганістану Ашраф Гані покинув країну. Талібан зайняв президентський палац.

Приблизно 70 держав, зокрема Україна, висунули вимогу про вільну евакуацію людей з Афганістану. Вони закликають забезпечити роботу аеропорту і залишити відкритими прикордонні переходи.

Україна евакуювала приблизно 80 осіб з Афганістану. Серед них, окрім восьми українців, громадяни Нідерландів, Білорусі, Хорватії та Афганістану, які попросили про термінову евакуацію.