Ситуація з безпекою на ЗАЕС "вкрай нестабільна" – заступниця генсека ООН
Вона наголосила, що величезні несприятливі наслідки виникли після підриву греблі Каховської ГЕС у Херсонській області.
"І далі зростає занепокоєння, що паводкові води можуть перемістити наземні міни на раніше очищені території, що ще більше поставить під загрозу життя людей. Пошкоджені каналізаційні системи й відсутність чистої води підвищують ризик захворювань, які передаються через воду", – сказала Дікарло.
Вона зазначила, що затоплення сільськогосподарських угідь є ще одним ударом по і без того постраждалому сектору сільського господарства й виробництва харчових продуктів.
Заступниця секретаря ООН також повідомила, що країна-агресор Росія не пускає членів організації на окуповану частину затопленої території Херсонської області.
"ООН і далі домагатиметься необхідного доступу. Ми закликаємо російську владу діяти відповідно до своїх зобов'язань з міжнародного гуманітарного права й гарантувати безпечний і безперешкодний доступ до всіх районів, які цього потребують. Не можна відмовляти в допомозі людям, яким вона потрібна", – сказала заступниця генсека ООН.
Вона додала, що зараз загострилася ситуація навколо Запорізької атомної електростанції.
"Ситуація з безпекою на станції вкрай нестабільна. Будь-яка загроза заводу та іншій чутливій інфраструктурі небезпечна й неприйнятна", – сказала вона.
Сьогодні Рада Безпеки ООН проводить засідання щодо ситуації в Україні. Про це поінформував постійний представник України при ООН Сергій Кислиця у Twitter.
Контекст:
Запорізька АЕС в Енергодарі Запорізької області перебуває під контролем російських окупантів з березня 2022 року. 11 березня "Енергоатом" повідомив, що російські військові використовують АЕС як військову базу. У липні в "Енергоатомі" зазначили, що окупанти завезли на територію ЗАЕС військову техніку.
У серпні окупанти підтвердили, що всі основні об'єкти АЕС заміновано, й заявили, що Запорізька АЕС "буде або російською, або нічиєю".
Вранці 6 червня 2023 року оперативне командування "Південь" повідомило про підрив росіянами Каховської ГЕС. Окрім того, він може мати негативні наслідки для Запорізької АЕС, заявили в "Енергоатомі". Як пояснили в компанії, вода з Каховського водосховища необхідна для того, щоб станція отримувала підживлення для конденсаторів турбін і систем безпеки ЗАЕС.
20 червня глава ГУР Кирило Буданов заявив, що окупанти замінували ставок-охолоджувач, на ЗАЕС. Водночас у МАГАТЕ не зафіксували мін поблизу ставка-охолоджувача.
Президент України Зеленський заявив 22 червня з посиланням на дані розвідки, що країна-агресор РФ готує теракт на ЗАЕС із викидом радіації.