"Спадщина Сталіна і Гітлера". Варшава обурена рішенням Білорусі оголосити святом день вторгнення СРСР до Польщі
Міністерство закордонних справ Польщі висловило обурення оголошенням влади Білорусі про встановлення 17 вересня нового державного свята – Дня народної єдності. Про це йдеться в заяві польського відомства від 8 червня.
7 червня Олександр Лукашенко, який вважає себе президентом Білорусі, підписав постанову про встановлення Дня народної єдності 17 вересня. Цього дня 1939 року Західна Білорусь увійшла до складу Білоруської радянської соціалістичної республіки.
На сайті Лукашенка цей день названо "актом історичної справедливості щодо білоруського народу, розділеного проти його волі 1921 року за умовами Ризького мирного договору".
У Польщі ж установленням такого свята обурені. Саме 17 вересня 1939 року в Польщу увійшли радянські війська, реалізуючи умови секретного протоколу до пакту Молотова – Ріббентропа, згідно з яким СРСР і нацистська Німеччина розділили країну між собою.
"Абсолютно незрозуміло засновувати історичну політику Білорусі на спадщину пакту [радянського диктатора Йосипа] Сталіна і [лідера нацистської Німеччини Адольфа] Гітлера. Це жест, який є частиною дій Росії, спрямованих на переосмислення надзвичайно складної історії нашого регіону, який серйозно завадить Білорусі в діалозі та взаєморозумінні із сусідніми країнами, а також із європейськими країнами", – заявили у МЗС Польщі.
У польському відомстві зазначили, що реалізація секретного протоколу в межах договору про ненапад між СРСР і Третім рейхом 23 серпня 1939 року й призвела до початку Другої світової війни.
"Цей спільний напад СРСР і нацистів на Польщу поклав початок найжахливішій війні в історії світу, що забрала життя 60 млн осіб, зокрема жителів Білорусі. Багато з них загинуло в німецьких концтаборах і радянських трудових таборах. 17 вересня 1939 року кілька сотень тисяч польських мирних громадян були позбавлені громадянства, гідності й загинули у глибинах Радянської Росії", – додали у МЗС Польщі.
Установлення Дня народної єдності Польща вважає прославлянням радянської спадщини і спробою відрізати Білорусь від її істинного коріння.