"Операція була набагато складнішою, ніж в Афганістані". ЗМІ розкрили подробиці, як спецпризначенці ГУР евакуювали українців із Судану

У столиці Судану тривають бойові дії
Фото: EPA

Співробітники Головного управління розвідки Міністерства оборони України провели спецоперацію "Троянський верблюд" з евакуації українських громадян зі столиці Судану – Хартума. Подробиці повідомив "1+1" 30 квітня.

Більшість українців, які перебували в Судані під час початку бойових дій, працювали там авіаційними інженерами, пілотами та бортпровідниками. Інженер Максим Леміш розповів, що стрілянина почалася після того, як вони приїхали на роботу, і оскільки не було можливості втекти, українці сховалися в одному з ангарів. За деякий час у сховищі почали закінчуватися вода та їжа, проте бойові дії в країні лише посилювалися, йдеться в публікації.

Незважаючи на повномасштабну війну в Україні, бійцям Головного управління розвідки дали завдання забрати українців із охопленої боями столиці Судану. Справа ускладнювалася тим, що Сили швидкого реагування, які ведуть бої з регулярною армією Судану, підтримують найманці російської приватної військової компанії "Вагнер", визнаної у світі злочинною організацією. 

Схожі операції ГУР уже проводило – зокрема, евакуювало українців з Афганістану, коли у 2021 році його захопили таліби. Тоді за межі авіабази США наважувалися виходити лише українські офіцери (інші іноземці відмовилися). 

"Ця операція була набагато складнішою, тому що в Афганістані в аеропорту була американська військова база, там були сили і була точка відправлення", – пояснив військовослужбовець ГУР з позивним Ярема, який брав участь у спецоперації. 

Крім того, кількість людей, залучених до операції, була обмеженою. У групі спецпризначенців було менше ніж 10 осіб, тоді як у рятувальних операціях США використовували гелікоптери та бронетехніку, розповів Ярема. Українська розвідка використала місцеві зв'язки, ретельно спланувала план звільнення й відходження та розпочала операцію, скориставшись оголошеним перемир'ям між сторонами.

Місію ускладнювало географічнє розташування Хартума – він у самому центрі Судану. Українським військовим потрібно було проходити районами, які регулярно переходять від однієї протиборчої сторони до іншої. Крім того, не було зв’язку з українськими громадянами, яких потрібно було евакуювати. Однак врешті-решт спецпризначенці зуміли евакуювати понад 100 українців, а також громадян інших країн. Наголошують, що маршрутом операції "Троянський верблюд" вже скористалися й інші країни для порятунку своїх громадян.

Контекст:

15 квітня в Судані розпочалися бойові дії із застосуванням зокрема важкої техніки між регулярною суданською армією та воєнізованими підрозділами Сил швидкого реагування (RSF).

RSF звинуватила армію в нападі на її бази та оголосила про захоплення президентського палацу, штабу командувача армії та низки аеропортів, зокрема міжнародного аеропорту в Хартумі. Агентство Reuters охарактеризувало те, що відбувається, як "явну спробу державного перевороту". Військові спростували інформацію про захоплення об'єктів, заявивши, що "опираються".

Внаслідок боїв в аеропорту Хартума згорів український літак компанії SkyUp. Ніхто з екіпажу не постраждав.

24 квітня державний секретар США Ентоні Блінкен повідомив, що учасники конфлікту в Судані домовилися про тимчасове перемир'я.

Декілька країн, зокрема Україна, проводили операції з евакуації своїх громадян.