Справа про штурм Капітолія. Прокурор обвинуватив підозрюваних у підготовці збройного повстання

6 січня 2021 року прибічники Дональда Трампа штурмували Капітолій
Фото: EPA (архів)
Члени праворадикальної групи "Хранителі клятви" планували організувати збройне повстання з метою скасувати перемогу Джо Байдена на виборах у США в 2020 році. Про це заявив помічник прокурора Джефф Нестлер 3 жовтня під час засідання у справі, повідомило агентство Associated Press.

На думку прокурора, Стюарт Родс, який очолює "Хранителів клятви", та його однодумці були готові "почати війну", щоб завадити Байдену стати президентом. За даними слідства, Родс у листопаді 2020 року розіслав своїм послідовникам покроковий план припинення передання влади на основі народного повстання, яке скинуло президента Югославії 20 років тому.

Прокурори вважають, що дії "Хранителів клятви" не були "спонтанним виявом люті, викликаної виборами, а частиною докладної, тривалої змови". Вони хотіли "через усі необхідні засоби зупинити законне передання президентської влади", ідеться в матеріалі. Як зазначило агентство, обвин "у підбурюванні до заколоту" передбачає до 20 років за ґратами.

За словами прокурорів, у дні між заворушеннями та інавгурацією Байдена Родс витратив понад $17 тис. на запчастини для вогнепальної зброї, боєприпаси та інші предмети.

Водночас адвокати захисту звинуватили прокуратуру "в ретельному відборі коментарів із повідомлень і відео" та заявили, що уряд не має доказів того, що колись було заплановано напад на Капітолій.

Контекст:

6 січня 2021 року на мітингу перед Білим домом тодішній президент США Дональд Трамп заявив прибічникам, що ніколи не визнає поразки на виборах і закликав іти до будівлі Конгресу, де мали оголосити переможцем виборів Байдена.

Протестувальники вирушили до будівлі Конгресу та штурмом взяли його. Внаслідок заворушень загинули п'ятеро людей, серед них і офіцер поліції Капітолія, а у Вашингтоні через це оголосили надзвичайний стан.

Міністерство юстиції США назвало розслідування штурму Капітолія, "можливо, найскладнішим" в історії відомства. Загалом обвинувачення у штурмі Капітолія висунули майже 550 особам, повідомив CNN.