США і Росія збільшили кількість ядерних боєголовок. Дві країни володіють понад 90% світової ядерної зброї – доповідь SIPRI

Росія збільшила загальний військовий ядерний арсенал приблизно на 180 боєголовок
Фото: depositphotos.com

США і Росія збільшили оперативне розгортання ядерних боєголовок приблизно на 50 одиниць на початку поточного року. Про це йдеться в доповіді Стокгольмського міжнародного інституту дослідження проблем миру (SIPRI), яку опубліковано 14 червня.

Дев'ять ядерних держав – США, Росія, Великобританія, Франція, Китай, Індія, Пакистан, Ізраїль і Північна Корея – мали приблизно 13 080 одиниць ядерної зброї до початку 2021 року. На початку минулого року показник був на рівні 13,4 тис. одиниць, уточнили автори доповіді.

Незважаючи на загальне скорочення, оцінена кількість ядерних боєприпасів, розгорнута в оперативних силах, збільшилася до 3825 порівняно з 3720 торік. Приблизно 2 тис. з них були у стані підвищеної бойової готовності. Майже всі вони належали Росії або США, зазначено у звіті.

Росія збільшила загальний військовий ядерний арсенал приблизно на 180 боєголовок унаслідок розгортання більшої кількості міжконтинентальних балістичних ракет наземного і морського базування.

"Загальна кількість боєголовок у глобальному військовому арсеналі зростає, і це тривожна ознака. Тенденцію до скорочення глобальних ядерних арсеналів у період закінчення холодної війни припинено", – зазначив науковий співробітник програми SIPRI з ядерного роззброєння, контролю над озброєннями та нерозповсюдження Ганс Крістенсен.

SIPRI стверджує, що Росія і США мають більше ніж 90% світової ядерної зброї. Ці країни володіють дорогими програмами із заміни і модернізації ядерних боєголовок, ракетних і авіаційних систем доправлення і виробничих потужностей.

"І Росія, і США, схоже, підвищують значення, яке вони надають ядерній зброї у своїх стратегіях національної безпеки", – додав Крістенсен.

За оцінкою SIPRI, Великобританія планує збільшити арсенал зі 180 одиниць до 260, у Китаї триває модернізація і нарощування ядерних озброєнь. Таку саму тенденцію фіксують в Індії і Пакистані. У Північній Кореї загалом може бути 40–50 ядерних боєголовок. 2020 року організація оцінювала ядерне озброєння КНДР у 30–40 одиниць боєголовок.

Контекст:

На початку лютого цього року Росія і США пролонгували строк дії Договору про заходи щодо подальшого скорочення та обмеження стратегічних наступальних озброєнь (ДСНО, СНВ-III) – про взаємне скорочення арсеналів розгорнутих стратегічних ядерних озброєнь.

НАТО привітав і повністю підтримав продовження угоди. В Альянсі наголосили, що договір сприяє міжнародній стабільності.

Договір про заходи щодо подальшого скорочення та обмеження стратегічних наступальних озброєнь набув чинності 2011 року. Він передбачає скорочення США і РФ ядерних боєзарядів до 1550 одиниць, міжконтинентальних балістичних ракет, балістичних ракет підводних човнів і важких бомбардувальників – до 700 одиниць. Договір був розрахований на 10 років із можливим продовженням ще на п'ять.