США намагаються задушити можливості Ірану постачати безпілотники Росії – ЗМІ
Адміністрація президента США Джо Байдена розгорнула широкі зусилля, щоб стримати можливості Ірану виробляти й постачати безпілотники Росії, які потім вона використовує у війні проти України. Про це 28 грудня написало видання New York Times, журналісти якого поспілкувалися з розвідниками, військовими й посадовцями у сфері національної безпеки у США, Європі та на Близькому Сході.
Розмах зусиль став очевиднішим протягом останніх тижнів, пишуть журналісти. Вашингтон прискорив свої дії, націлені на позбавлення Ірану доступу до західних компонентів, які необхідні для виробництва безпілотників, котрі Тегеран продає Росії. Адже вивчення уламків збитих в Україні апаратів засвідчило, що в них дуже багато технологічних розробок зі Штатів.
Але, як пише видання, ці зусилля зіштовхнулися із серйозними викликами. Позбавити Іран доступу до важливих запчастин для безпілотників виявилося важко, оскільки іранці використовують у програмі виробництва БПЛА свій досвід, якого вони набули в будівництві центрифуг для збагачення урану. Наприклад, вони шукають технології подвійного призначення на чорному ринку, щоб оминути експортний контроль.
Тому адміністрація Байдена залучила Ізраїль до боротьби з Іраном. Штати та Ізраїль мають довгу історію спільної боротьби з технологічними загрозами, які надходять із Тегерана. Раніше вони розробили одну з найвідоміших і найвитонченіших кібератак у світі для ураження ядерних центрифуг Ірану.
Минулого тижня радник президента США з нацбезпеки Джейк Салліван обговорив із посадовцями збройних сил і розвідки Ізраїлю поглиблення військової співпраці Росії з Іраном, зокрема передавання Москві ракет для атак на українське цивільне населення.
Представниця Ради нацбезпеки США Едрієн Вотсон підтвердила, що Вашингтон намагається завадити виготовленню дронів в Ірані за допомогою санкцій, експортного контролю й переговорів із приватними компаніями, чиї компоненти використовує Тегеран.
"Ми шукаємо способи націлити на іранське виробництво БПЛА за допомогою санкцій, експортного контролю та переговорів із приватними компаніями, чиї частини використовували у виробництві", – сказала вона.
Окрім того, американці допомагають українським військовим у виявленні майданчиків, із яких запускають російські дрони, пише видання. Також надають пристрої, здатні виявляти ворожі безпілотники на далеких відстанях.
Контекст:
Росія застосовує в Україні щонайменше три види іранських БПЛА – дрони-камікадзе Shahed-136, Shahed-131 та багатоцільові БПЛА Mohajer-6. Росіяни перефарбували Shahed-136 у свої кольори й назвали їх "Герань-2", Shahed-131 дістав у російській армії назву "Герань-1".
Президент України Володимир Зеленський 26 жовтня повідомляв, що РФ випустила по Україні вже майже 400 іранських дронів-камікадзе. 28 жовтня Ігнат розповів, що ЗСУ збили понад 300 іранських дронів-камікадзе, унаслідок чого Росія знизила інтенсивність атак.
3 листопада представник Головного управління розвідки Міноборони України Андрій Юсов заявив, що Іран передав Росії нову партію з 200 дронів.
Пресцентр Повітряних сил Збройних сил України повідомляв, що в ніч на 19 грудня сили оборони збили 30 дронів-камікадзе із 35. Це був наймасовіший запуск Shahed-136/131 від початку їхнього використання. З 1 листопада до 20 грудня російські війська застосували 127 таких дронів, повідомив речник ПС ЗСУ Юрій Ігнат.
Зеленський 19 грудня заявив, що в ніч на 19 грудня Росія атакувала Україну безпілотниками Shahed із нової партії, отриманої з Ірану, загальний обсяг якої – 250 дронів-камікадзе.