США різко збільшили експорт нафтопродуктів із Росії – Bloomberg
Американські нафтопереробні заводи (НПЗ) закуповують нафтопродуктів у Росії більше, ніж будь-коли раніше через санкції проти Венесуели. Про це йдеться в статті агентства Bloomberg, яку опублікували 24 березня.
Нафтові компанії Штатів утратили доступ до нафти Венесуели через санкції США проти режиму лідера країни Ніколаса Мадуро й зіткнулися зі скороченням постачання з країн ОПЕК, тому 2020 року вони змушені були закуповувати російську нафту. За розрахунками Bloomberg багато років на частку Росії припадало менше ніж 0,5% річного імпорту нафти й нафтопродуктів США. В останнє десятиріччя ця частка збільшилася і 2020 року сягнула 7%. Імпорт США з Росії 2020 року становив у середньому 538 тис. барелів на день, більше, а із Саудівської Аравії – 522 тис. барелів, зазначило агентство.
Американські НПЗ купують загалом напівочищене рідке паливо, відоме як мазут. У Росії він є котельним паливом, а у США – сировиною для виробництва бензину. Найбільшим імпортером російських нафтопродуктів у США, за підсумками 2020 року, стала компанія Valero, купивши 55 млн барелів, за нею йде Exxon (50 млн барелів). На їхню частку припало майже 50% від загального імпорту нафти із РФ.
Збільшення закупівель у поєднанні з різким скороченням постачання із Саудівської Аравії торік вивело Росію на позицію третього за величиною постачальника нафти у США. Колишній старший політичний радник Білого дому Боб Макнеллі вважає дивним, що в дипломатичних колах нарощування енергетичного потенціалу Росії на ринку США майже не обговорюють. Збільшувана залежність від російської нафти суперечить енергетичній дипломатії США, яка посилено протидіє російському проєкту "Північний потік – 2", написало Bloomberg.
Повільне збільшення імпорту нафти з Росії демонструє, що мантра про енергетичну незалежність сумнівна, цитує агентство колишнього нафтового аналітика ЦРУ Марка Фінлі. Він згадує, що торік експрезидент США Дональд Трамп хвалився, що США стали "номером один" та "енергетичною наддержавою" і країні більше ніколи не доведеться залежати від "ворожих" іноземних постачальників.
У лютому торік адміністрація Трампа внесла до чорного списку дочірню компанію державної "Роснефти", найбільшої російської нафтової компанії, заявивши, що вона забезпечує фінансову підтримку уряду Мадуро. Але інші російські підприємства не потрапили під санкції, а це означає, що американські компанії могли й далі купувати російську нафту й нафтопродукти, робить висновки агентство.
За даними федеральної митної служби Росії, які є в розпорядженні РБК, протягом першої половини 2020 року експорт нафтопродуктів із РФ у США сягнув максимуму впродовж 16 років, становлячи 9,1 млн тонн на $2,2 млрд. Порівняно з тим самим періодом попереднього року постачання зросло у 2,3 раза. Найпомітніше зріс імпорт російського мазуту.