США шукають по світу "цінних" російських шпигунів, щоб обміняти на Вілана і Гершковича – CNN
За їхніми даними, у Вашингтона зараз немає для обміну високопоставлених російських агентів, що змушує американців звертатися по допомогу в інші країни.
"Адміністрація Байдена закидає широку сітку, звертаючись до союзників, у яких утримують російських шпигунів, щоб з'ясувати, чи готові вони погодитися на обмін у межах більшого пакету з обміну ув'язненими", – кажуть джерела.
Серед тих країн, які нещодавно заарештовували російських агентів, – Бразилія, Норвегія, Німеччина, а також одна з країн колишнього СРСР, зазначають журналісти. Зокрема, у Німеччині перебуває під вартою колишній полковник розвідки Вадим Красіков, який відбуває довічне ув'язнення. Він, на думку джерел, очолює список ув'язнених, яких Росія хоче повернути.
У тих країн, де немає ув'язнених із РФ, Білий дім цікавиться ідеями, що може спонукати Москву звільнити американських в'язнів.
CNN також стверджує, що влада США вивчає можливість послаблення санкцій проти РФ в обмін на повернення своїх громадян. За даними співрозмовників телеканала, американські чиновники зараз намагаються зрозуміти, які "креативні пропозиції" росіянам допоможуть повернути додому Вілана та Гершковича в межах однієї угоди.
Контекст:
Колишнього американського морського піхотинця Вілана затримали в Москві у грудні 2018 року й обвинуватили у шпигунстві. За версією слідства, він отримав від чинного співробітника ФСБ флешку з таємними даними про російські спецслужби. Вілан заявив, що флешку йому підкинули. 15 червня 2020 року Мосміськсуд визнав Вілана винним у шпигунстві й засудив до 16 років колонії суворого режиму.
У липні CNN повідомляв із посиланням на джерела, що адміністрація президента США Джо Байдена запропонувала Росії обміняти торговця зброєю Павла Бута на Вілана й американську баскетболістку Брітні Грайнер, яка перебувала в російській в'язниці. Проте Вілан не став учасником обміну 8 грудня.
Про затримання Гершковича в Єкатеринбурзі ФСБ РФ повідомила 30 березня, його підозрюють у шпигунстві. Того самого дня Лефортовський суд Москви заарештував Гершковича. Джерело серед західних журналістів, які працюють у Москві, розповів "Медузе", що крім відвідування Єкатеринбурга, Гершкович їздив до Нижнього Тагіла. Там розташоване оборонне підприємство "Уралвагонзавод". 18 квітня Московський міський суд не погодився пом'якшити йому запобіжний захід і залишив його під арештом.