США і союзники хочуть залучити Китай та Індію до тиску на Путіна, щоб відмовити його від застосування ядерної зброї – ЗМІ
Усередині й за межами адміністрації президента США Джо Байдена лунають заклики заручитися підтримкою Китаю та Індії, які мають тісні зв'язки з Москвою, щоб посилити тиск на Путіна. Один з американських посадовців заявив Politico, що Китай та Індія могли б сказати Путіну, наскільки "катастрофічно поганою ідеєю стало б будь-яке застосування ядерної зброї".
Високопосадовець Держдепартаменту розповів виданню, що американські дипломати здійснюють тиск як на друзів, так і на ворогів Росії в регіоні, щоб змусити Путіна "не йти ядерним шляхом".
За його словами, у низці розмов із країнами Індо-Тихоокеанського регіону США "наголошували на важливості єдиного виступу проти застосування ядерної зброї в Україні". Водночас він не уточнив, чи йшлося про Китай та Індію, зазначивши, що "кожна країна зобов'язана висловити свою думку".
Офіційні особи США вважають, пише Politico, що один із найперспективніших способів змінити думку Путіна – спиратися на главу Китаю Сі Цзіньпіна і прем'єр-міністра Індії Нарендру Моді, які, на погляд нинішніх і колишніх офіційних осіб США, мають "значний вплив на Путіна".
Сі, зокрема, розглядають як "потенційно впливовий голос", який може допомогти запобігти подальшій ескалації кризи.
Контекст:
21 вересня Путін у своєму зверненні заявив про готовність застосувати ядерну зброю в разі загрози територіальній цілісності Росії.
23–27 вересня окупанти провели псевдореферендуми про "приєднання" тимчасово окупованих частин Херсонської, Запорізької, Луганської й Донецької областей України. Міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров говорив ще до завершення "волевиявлення", що ядерна доктрина РФ поширюватиметься на незаконно анексовані території.
Президент України Володимир Зеленський заявив, що не вірить у те, що РФ застосує ядерну зброю. Водночас президент зазначив, що "не можна зазирнути Путіну в голову", тож ризики, що ядерного удару можуть завдати, є.
22 вересня видання The Washington Post повідомило: між адміністрацією Байдена і владою Росії триває листування, під час якого російську сторону попередили про наслідки у разі застосування ядерної зброї у війні проти України.
Державний секретар США Ентоні Блінкен 25 вересня в інтерв'ю CBS News підтвердив, що США попередили РФ про можливі "жахливі наслідки" у разі застосування країною-агресором ядерної зброї.
Канцлер Німеччини Олаф Шольц в інтерв'ю німецькій газеті NOZ, яке вийшло 28 вересня, також застеріг Путіна від застосування ядерної зброї.
Секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов заявив в інтерв'ю телеканалу "Настоящее время", опублікованому 28 вересня, що стратегічної ядерної зброї Путін точно не використовуватиме.