США, Великобританія та Канада заявили про невизнання Лукашенка легітимним президентом
Міністр закордонних справ Франції Франсуа Шампань і спікерка Держдепартаменту США Морган Ортагус заявили про нелегітимність Олександра Лукашенка як президента Білорусі, очільник МЗС Великобританії Домінік Рааб підкреслив, що результати виборів у Білорусі було сфальсифіковано.
США, Великоританія та Канада 23 вересня заявили, що не визнають Олександра Лукашенка легітимним президентом Білорусі.
Оголошені білоруським Центрвиборчкомом результати виборів було сфальсифіковано, тож вони не свідчать про легітимність Лукашенка, Сполучені Штати Америки не можуть вважати його законно обраним лідером Білорусі, заявила речниця Держдепартаменту США Морган Ортагус, пише BuzzFeed News.
Канада засуджує проведення так званої інавгурації Лукашенка, підкреслив у Twitter міністр закордонних справ країни Франсуа-Філіп Шампань.
"Йому бракує легітимності як демократично обраного лідера. Канада закликає до вільних і справедливих виборів для жителів Білорусі", – написав Шампань.
Глава МЗС Великобританії Домінік Рааб у Twitter звернув увагу на несподіваність церемонії вступу Лукашенка на посаду президента.
"Таємна інавгурація Лукашенка сьогодні в Мінську ще більше підриває його репутацію. Його сфальсифіковані вибори були обманом для білоруського народу", – написав міністр.
До цього інавгурацію Лукашенка не визнали Німеччина, Латвія, Литва, Польща, Данія та Чехія. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що інавгурація Лукашенка не означає його визнання легітимним очільником білоруської держави.
Із 4-го до 8 серпня в Білорусі відбувалося дострокове голосування на виборах президента, а 9 серпня – основне. На пост президента балотувалося п'ятеро кандидатів. За офіційними даними, перемогу здобув Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце із 10,1% голосів посіла опозиційна кандидатка Світлана Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи свідчили про протилежне – упевнену перемогу Тихановської.
Із 9 серпня в Білорусі тривають масові акції протесту. Учасники демонстрацій вважають, що результати голосування на виборах президента сфальсифіковано. Білоруські силовики жорстко розганяли мітинги, зокрема з використанням світлошумових гранат, гумових куль і водометів. Під час протестів було затримано понад 10 тис. демонстрантів, сотні дістали травми й поранення. За офіційними даними, загинуло четверо учасників мітингів.
23 вересня у Палаці незалежності в Мінську провели церемонію інавгурації Лукашенка. Уперше в історії Білорусі її не анонсували. Попри вимоги законодавства церемонію не транслювати по телебаченню.
Членкиня президії координаційної ради білоруської опозиції Ольга Ковалькова назвала інавгурацію "жалюгідним цирком", член президії координаційної ради, експосол Білорусі в Польщі Павло Латушко порівняв церемонію зі "злодійською сходкою", а Тихановська, яка зараз перебуває в Литві, заявила, що вона – єдиний лідер Білорусі, обраний народом.
Після несподіваної інавгурації Лукашенка жителі Білорусі почали виходити на протести.