США висилають 10 російських дипломатів
"Сполучені Штати висилають 10 співробітників російської дипломатичної місії у Вашингтоні. Серед співробітників є представники російських спецслужб", – ідеться в релізі.
Імен дипломатів не вказують.
Контекст:
США сьогодні ввели новий пакет санкцій проти Росії. Обмеження, зокрема, стосувалися 32 осіб, причетних до втручання у вибори президента США 2020 року, та шести технологічних російських компаній, які надають кіберпідтримку російським спецслужбам, повідомили в Білому домі.
Новий виток кризи в російсько-американських відносинах розгорівся після інтерв'ю Байдена, опублікованого 17 березня, у якому він назвав Путіна вбивцею і заявив, що той заплатить за втручання в американські вибори. За даними американської розвідки, Росія проводила кампанію з дискредитації Байдена під час виборів 2020 року, її особисто санкціонував Путін.
У день публікації інтерв'ю Байдена МЗС Росії відкликало свого посла у США для консультацій до Москви. У МЗС РФ пояснили, що консультації з послом потрібні для того, щоб проаналізувати, "що робити й куди рухатися" в контексті відносин між Росією і США.
18 березня Путін відповів на слова Байдена. Він побажав американському колезі здоров'я й додав: "Хто як обзивається, той сам так називається". Путін також запропонував Байдену 19-го чи 22 березня поговорити у "прямому ефірі" про двосторонні відносини Росії і США та про стратегічну стабільність.
У Білому домі у відповідь заявили, що Байден у січні вже провів телефонні переговори із президентом РФ і "є інші світові лідери, із якими він ще не взаємодіяв". Прессекретарка Байдена Джен Псакі зазначила, що глава Білого дому найближчими днями "буде дуже зайнятий".
Телефонна розмова між президентами двох країн відбулася 13 квітня. Байден підкреслив "незмінну підтримку Сполученими Штатами суверенітету і територіальної цілісності України" та висловив занепокоєність нарощуванням військової присутності Росії на кордоні з Україною й в окупованому Криму. Також він також "чітко дав зрозуміти, що Сполучені Штати будуть твердо відстоювати свої національні інтереси у відповідь на дії Росії, такі як вторгнення в кіберпростір і втручання у вибори", повідомили в Білому домі.
Мінфін США 2 березня ввів санкції проти низки чиновників силових відомств Росії через отруєння і переслідування російського опозиціонера Олексія Навального. США також зупинили надання допомоги РФ, за винятком гуманітарної, і виключили Росію зі списку країн, у які може бути дозволено продаж й експорт озброєнь.
Із 18 березня міністерство торгівлі США ввело нові експортні обмеження проти Росії через застосування хімічної зброї проти Навального. США обмежили експорт у Росію товарів, пов'язаних із національною безпекою, щоб не допустити Росію "до американських технологій, які може бути використано для її зловмисної діяльності в галузі хімічної зброї". До 1 вересня обмеження не поширюватимуться на товари для цивільної авіації та космічну галузь.
США також звинувачують Росію в кібератаках. Газета The Washington Post у грудні минулого року повідомляла про причетність хакерів угруповання APT29, відомого як Cozy Bear, до кібератаки на урядові сайти США, серед яких міністерства фінансів і торгівлі країни. Хакери, за інформацією видання, співпрацюють зі Службою зовнішньої розвідки Росії.
Жертвами атаки стали державні, консалтингові, технологічні, телекомунікаційні та нафтогазові компанії у США, Європі, Азії й на Близькому Сході. Хакери також викрали інформацію з міністерства фінансів США й управління з телекомунікацій. Газета The New York Times писала, що атака стосувалася понад 250 державних установ і великих компаній. Серед них Держдепартамент, міністерство енергетики та частково Пентагон.
Російські хакери могли дістати доступ і вкрасти тисячі листів чиновників бюро Держдепартаменту США у справах Європи і Євразії, а також бюро у справах Східної Азії й Тихого океану, стверджували співрозмовники Politico.