США ввели санкції проти іранського фонду, який оголосив нагороду за вбивство письменника Салмана Рушді
Членам 15 Khordad Foundation заморожено всі кошти та нерухомість у США, також їм заборонено в'їзд у країну, ідеться в повідомленні.
За інформацією управління з контролю за іноземними активами міністерства фінансів США, фонд створили 1979 року. У 2012 році він збільшив винагороду за вбивство Рушді із $2,8 млн до $3,3 млн.
Напад стався у серпні 2022 року на сцені у Chautauqua Institution у Нью-Йорку. Злочинець завдав Рушді від 10 до 15 ударів ножем. Його заарештували на місці.
За словами представника Рушді, письменник втратив зір на одному оці й утратив руку. Він досі перебуває на реабілітації.
Державний секретар США Ентоні Блінкен заявив, що США засуджують напад на Рушді "якнайрішучіше як відверту атаку на свободу слова і терористичний акт".
"Сполучені Штати не вагатимуться у своїй рішучості протистояти загрозам, які створює іранська влада проти універсальних прав на свободу висловлювання думок, свободу релігії чи переконань і свободу преси", – сказав заступник міністра фінансів США із протидії тероризму і фінансової розвідки Браян Нельсон.
Контекст:
Рушді – письменник індійського походження. 1988 року вийшов його роман "Сатанинські вірші", який деякі мусульмани визнали блюзнірським. Тодішній лідер Ірану Рухолла Хомейні назвав Рушді богохульником, заявив, що "Сатанинські вірші" є образою ісламу та пророка Мухаммеда, і видав релігійний указ (фетву) із закликом його вбити.
1998 року Іран оголосив, що більше не добиватиметься виконання фетви. Але "антирушдістські настрої" у країні збереглися, писав The Guardian.
Окрім того, у 2019 році Twitter заблокував акаунт верховного лідера Ірану аятоли Алі Хаменеї через твіт, що фетва проти Рушді є "чіткою і безповоротною".
Після нападу на Рушді у США у МЗС Ірану заявили, що в замаху на письменника немає кого звинувачувати, "крім нього самого і його прихильників".