США заявили про небезпечний для американського екіпажу проліт винищувача РФ у небі над Сирією – AP
Інцидент стався 17 липня і став черговим у низці інцидентів між американськими й російськими літаками в Сирії протягом останніх тижнів, зазначає агентство.
Американський двомоторний турбогвинтовий літак MC-12, який зазвичай використовують сили спеціальних операцій, здійснював спостереження для підтримки операцій проти угруповань "Ісламської держави" в Сирії, повідомили офіційні особи.
За словами посадовців, маневр російського Су-35 змусив МС-12 пройти крізь його турбулентний слід і завадив екіпажу безпечно керувати винищувачем.
У США це назвали новим рівнем небезпечної поведінки, яка може призвести до катастрофи й загибелі людей, зазначили джерела.
Упродовж останніх двох тижнів російські винищувачі кілька разів пролітали небезпечно близько до американських MQ-9 Reaper і запускали освітлювальні ракети, змушуючи безпілотники робити маневри, щоб ухилитися.
За словами високопоставленого представника міністерства оборони, США розглядають низку військових варіантів, щоб протистояти посиленню російської агресії в небі над Сирією. Це ускладнило спроби завдати удару по лідеру угруповання "Ісламська держава" на початку липня. Зрештою США вдалося завдати удару і знищити бойовика.
Контекст:
У Сирії із 2011 року триває війна. У бойових діях беруть участь урядові війська, опозиціонери, радикальні ісламісти, курди й бойовики "Ісламської держави". До конфлікту в різний час долучилися збройні сили США, Росії, Туреччини й Ірану.
У березні 2023 року стався інцидент із безпілотником MQ-9 Reaper ВПС США й російськими Су-27. За даними Пентагону, російський льотчик навмисно пролетів перед безпілотником, кілька разів зливав пальне й зачепив його пропелер. Безпілотник упав у море.
21 червня командувач авіації об'єднаних сил Центрального командування США генерал-лейтенант Алексус Грінкевич заявив, що в Сирії російські військові льотчики займаються "фіглярством у повітрі". Він зазначив, що 2019 року США й Росія встановили правила повітряного простору над Сирією, щоб уникнути випадкових і потенційно провокаційних зіткнень. Обидві сторони погодилися з тим, що прямий обліт наземних позицій одна одної, особливо з використанням озброєних літаків, є неприйнятним.