США запровадили санкції проти лідера "Грузинської мрії" Іванішвілі. Зеленський подякував

США запровадили санкції проти Іванішвілі після аналогічного кроку України
Фото: ЕРА

Почесного голову керівної у Грузії партії "Грузинська мрія" Бідзіну Іванішвілі занесли до санкційного списку США. Про це повідомив 27 грудня сайт Держдепартаменту США.

На Іванішвілі наклали санкції за підрив демократичного і євроатлантичного майбутнього Грузії. США вважають, що він робив це в інтересах країни-агресора Росії.

"Дії Іванішвілі та "Грузинської мрії" підірвали демократичні інститути, сприяли порушенням прав людини й обмежили реалізацію фундаментальних свобод у Грузії. Окрім того, вони поставили під загрозу євроатлантичне майбутнє Грузії – майбутнє, якого прагне переважна більшість грузинського народу і яке передбачене грузинською конституцією. У підсумку Грузія стала вразливою перед Росією, яка й надалі окупує понад 20% грузинської території", – ідеться в повідомленні. 

На рішення Держдепартаменту США відреагував президент України Володимир Зеленський. Він назвав санкції проти Іванішвілі сильним кроком на підтримку грузинського народу й усього регіону і подякував за це. 

"Іванішвілі є фактичним правителем у Тбілісі сьогодні й робить усе, щоб здати Грузію під контроль [нелегітимного президента РФ Володимира] Путіна. Втрата будь-якої країни в нашому регіоні, руйнування демократії для одного народу й поширення злочинного російського впливу створюють небезпеку для всього регіону, для всіх народів. Україна вже застосувала повний комплект санкцій проти Іванішвілі та ключових осіб у його мафіозній групі. Зараз ще одна рішуча дія – сильні санкції Америки", – написав президент України.

Він закликав усіх партнерів, "які цінують нормальне життя й свободу народів, застосувати саме такі санкції проти Іванішвілі, щоб він усвідомив, якою є ціна за знищення незалежності своєї країни й приниження грузинського народу". 

Контекст:

Із 28 листопада у Грузії відбуваються мітинги проти заморожування євроінтеграції країни. Люди вийшли на вулиці після того, як прем'єр Кобахідзе сказав, що Грузія відмовляється від переговорів про вступ у ЄС до 2028 року.

Силовики затримували людей, використовували водомети й газ для розгону акцій протесту, є постраждалі від дій силовиків.

1 грудня Євросоюз засудив насильство проти грузинських мітингувальників і попередив, що відступ від демократії, відмова від євроінтеграції "матимуть прямі наслідки". 16 грудня ЄС розглядав додаткові обмеження для керівного грузинського режиму на засіданні Ради із закордонних справ.

5 грудня санкції проти низки представників грузинської влади ввела Україна.

9 грудня Великобританія повідомила, що зупинить усі програми допомоги уряду Грузії й обмежить оборонну співпрацю і взаємодію із грузинським урядом.

30 листопада США оголосили, що вирішили зупинити механізм стратегічної співпраці з Грузією через антидемократичні дії керівної партії "Грузинська мрія". 10 грудня речник Держдепартаменту Метью Міллер повідомив, що Білий дім готує нові заходи в цьому напрямі.

14 грудня колегія виборників обрала президентом Грузії члена партії "Сила народу", колишнього футболіста й депутата парламенту Грузії Михайла Кавелашвілі. Опозиція не визнає результатів цього голосування.