США звинуватили Нетаньяху у витоку інформації про американсько-іранські переговори щодо повернення до ядерної угоди – ЗМІ
За даними видання, раніше факт переговорів негласно вже підтвердив Іран, адміністрація президента США Джо Байдена відмовляється від коментарів, але на поновленні переговорів щодо ядерної угоди наполягають представники Республіканської партії у Конгресі, ідеться у статті.
Більшість повідомлень у пресі про переговори почали з'являтися у червні, а прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху повідомив ізраїльським законодавцям на таємних слуханнях у Кнесеті, що США працюють над "мініугодою" з Іраном, ідеться у статті.
Салліван у розмові з радником із питань національної безпеки Ізраїлю Цахі Ханегбі згадав про "розчарування" у зв'язку з висловлюваннями Нетаньяху. Той відповів, що Нетаньяху має звітувати перед законодавцями на настільки чутливу тему, але намагається дотримуватися максимальної таємності.
Axios зазначає, що офіційно Ізраїль заперечує будь-яку нову угоду з Іраном, але Нетаньяху "не виступає активно проти будь-яких можливих домовленостей між Тегераном і Вашингтоном".
Салліван, зі свого боку, заявив, що більшість злитої Нетаньяху інформації у пресі була "неточною і не відображала того, що обговорювали на непрямих переговорах з Іраном".
Контекст:
Іран залишається під санкціями США із 1979 року. Обмежувальні заходи вводили за порушення прав людини, розроблення ядерної зброї, підтримання терористичних організацій та дестабілізацію миру в регіоні.
Рада Безпеки ООН 20 липня 2015 року схвалила угоду, спрямовану на обмеження ядерної програми Ірану в обмін на зняття з нього санкцій. Тегеран гарантував, що відмовиться від ідеї створення ядерної зброї. За 10 років, у разі виконання Іраном умов ядерної угоди, усі обмеження та умови, які є в резолюції ООН, мали припинити дію. США зі свого боку зняли частину санкцій із Тегерана.
Проте 8 травня 2018 року тодішній президент США Дональд Трамп оголосив, що Вашингтон виходить зі Спільного всеосяжного плану дій (СВПД) щодо Ірану, вважаючи його "катастрофічним". За словами Трампа, Тегеран обманював світову спільноту, приховуючи продовження досліджень у галузі ядерної зброї.
Нинішній президент США Джо Байден у лютому 2021 року говорив, що Сполучені Штати не скасують санкцій проти Ірану доти, доки влада цієї країни не відмовиться від планів зі збагачення урану. Він називав вихід США з ядерної угоди 2015 року помилкою і під час передвиборчої кампанії припускав, що Вашингтон повернеться до діалогу з Тегераном щодо цього питання.
11 листопада 2022 року МАГАТЕ заявило, що Іран і далі збільшує свої запаси високозбагаченого урану, що може стати ще одним кроком до створення ядерної зброї.