США звинуватили РФ у безрозсудному випробуванні протисупутникової зброї, у російському міноборони відповіли
Державний департамент США звинуватив Російську Федерацію у безрозсудному випробуванні протисупутникової зброї, що створило потенційну загрозу для астронавтів Міжнародної космічної станції. Про це на брифінгу заявив речник відомства Нед Прайс, повідомили 15 листопада на сторінці Держдепу США у Twitter.
"Росія безрозсудно провела руйнівне випробування протисупутникової зброї проти одного зі своїх супутників. Унаслідок цього з'явилося понад 1,5 тис. уламків, які наразі під наглядом, і сотні тисяч фрагментів дрібнішого космічного сміття, що загрожує тепер інтересам усіх країн", – сказав Прайс.
У міноборони Росії відреагували на звинувачення та назвали твердження Держдепартаменту США "лицемірними", повідомляє ТАСС.
У відомстві заявили, що РФ уже кілька років закликає США підписати договір про запобігання розміщенню зброї у космосі, проте ця країна разом зі своїми союзниками нібито блокує його підписання.
"Пентагон... активно розробляє і без будь-яких сповіщень випробовує на орбіті нові ударно-бойові засоби різних типів, зокрема останні модифікації безпілотних космічних апаратів X-37", – заявили у міністерстві.
Контекст:
2017 року у Пентагоні заявили, що у РФ вивчають нові види озброєння, які в перспективі поставлять під загрозу американські супутники.
У 2018 році очільник розвідувального управління міністерства оборони США Роберт Ешлі попереджав, що Росія та Китай розробляють технологію, яка дасть змогу перехоплювати супутники як із землі, так і на орбіті, що може найближчим часом позбавити США лідерства у космосі.
Того ж року президент США Дональд Трамп доручив Пентагону сформувати космічні війська. Американський президент заявляв, що космічні війська будуть "окремим, але рівнозначним" видом військ у складі збройних сил.
13–14 листопада 2021 року ВКС Росії випробували протисупутникову зброю та знищили радянський апарат "Космос-1408" на орбіті на висоті 450–500 км. Унаслідок цього на космічній орбіті з'явилися понад 1,5 тис. уламків та сотні тисяч дрібних фрагментів, повідомляв Time.
Космічне командування США заявило про відстеження території розльоту уламків. Пізніше у Роскосмосі повідомили, що уламки супутника пролетіли повз Міжнародну космічну станцію.
Експерт із космічної безпеки з фонду Secure World Foundation вважає, що уламки супутника пролетять повз МКС ще кілька десятків разів.