Столтенберг: Коли завершиться війна, ми матимемо надійні інструменти, щоб гарантувати безпеку України
Про це на пресконференції за підсумками зустрічі розповів генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, трансляцію вів Sky News.
За словами Столтенберга, підвищення рівня комісії буде значним кроком, який допоможе НАТО створити спільний консультативний форум з Україною, де Україна "буде рівною за столом переговорів".
"Усі члени Північноатлантичного союзу погодилися, що двері в НАТО залишаються відчиненими. Тільки Україна й Альянс мають право вирішувати щодо цього, Росія не має права вето, – додав Столтенберг. – І всі члени Альянсу погоджуються, що Україна стане членом НАТО, і ми всі згодні, що зараз найважливіше – забезпечити, щоб Україна перемогла як суверенна й незалежна держава. Ми не знаємо, коли завершиться війна, але, коли вона завершиться, ми матимемо надійні інструменти, щоб гарантувати безпеку України в майбутньому, а також перервати цикл агресії Росії".
За словами Столтенберга, у міністрів була "змістовна дискусія" щодо всіх цих питань. Він упевнений, що країни НАТО дійдуть консенсусу щодо них до саміту Альянсу у Вільнюсі.
Контекст:
Україна активізувала співпрацю з НАТО 2014 року на тлі окупації Криму Росією і збройного конфлікту на Донбасі. Курс на вступ в Альянс зафіксовано в Конституції України.
2018 року НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, 2020-го Україна набула статусу партнера розширених можливостей.
14 червня 2021 року у Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого зазначали, що Альянс підтримує вступ України в НАТО.
30 вересня 2022 року – після того, як президент країни-агресора Росії Володимир Путін оголосив про анексію окупованої території України, – президент України Володимир Зеленський повідомив, що Україна подає заявку в НАТО за пришвидшеною процедурою.
Генсек НАТО Єнс Столтенберг 30 листопада заявив, що попередньою умовою для початку переговорів про членство України в НАТО має стати її перемога і в цьому їй допомагають члени Альянсу.
Зеленський вважає, що Україна "має отримати рішення щодо алгоритму приєднання до Альянсу". "Зрозуміло, що ми не можемо вступити в НАТО, поки триває війна. Але усунути безпекову невизначеність можна і треба зараз – це політичне рішення", – зазначив президент України 4 травня 2023 року.
Саміт НАТО відбудеться у Вільнюсі 11–12 липня. У ньому візьме участь приблизно 40 делегацій країн – членів і партнерів Альянсу. На захід також має прибути Зеленський.