Столтенберг: На саміті у Вільнюсі ми надішлемо потужний сигнал підтримки України і дамо чітко зрозуміти, що її майбутнє – у НАТО
"Ми обговоримо багаторічний пакет допомоги зі значним фінансуванням, щоб Україна могла захистити себе в довгостроковій перспективі, перейти з радянських стандартів до стандартів НАТО й досягти повної оперативної сумісності з НАТО, реформувати та перебудувати сектор безпеки та оборони, – сказав Столтенберг. – Ми маємо гарантувати, що, коли ця війна закінчиться, буде створено надійні механізми гарантування безпеки України. Щоб історія не повторилася. І щоб Росія не могла відпочити, переозброїтися й розпочати новий наступ".
За словами генсека НАТО, зустріч міністрів оборони розпочнуть із засідань контактної групи з надання Україні оборонної допомоги у форматі "Рамштайн" і комісії Україна – НАТО.
Як зазначив Столтенберг, глави міноборони країн – членів НАТО також обговорять підготовку до саміту Альянсу у Вільнюсі (Литва) 11–12 липня.
"На саміті у Вільнюсі ми спрямуємо потужний сигнал підтримки й солідарності з Україною і дамо чітко зрозуміти, що майбутнє України – в НАТО", – наголосив генеральний секретар Альянсу.
На саміті у Вільнюсі не буде рішення про те, щоб запросити Україну до членства в НАТО, заявив в інтерв'ю, опублікованому 12 червня, новообраний президент Латвії Едгарс Рінкевичс.
Контекст:
Україна активізувала співпрацю з НАТО 2014 року на тлі окупації Криму Росією і збройного конфлікту на Донбасі. Курс на вступ до Альянсу зафіксовано в Конституції України.
2018 року НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, 2020-го Україні надали статус партнера розширених можливостей.
14 червня 2021 року у Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого зазначали, що Альянс підтримує входження України в НАТО.
30 вересня 2022 року – після того, як президент країни-агресора Росії Володимир Путін оголосив про анексію окупованої території України, – президент Володимир Зеленський повідомив, що Україна подає заявку в НАТО за прискореною процедурою.
Столтенберг 30 листопада минулого року заявив, що попередньою умовою для початку переговорів про членство України в НАТО має стати її перемога, і в цьому їй допомагають члени Альянсу.
Український президент приєднається до делегацій 40 країн – членів і партнерів Альянсу на саміті у Вільнюсі.
1 червня 2023 року на полях саміту Європейської політичної спільноти в Молдові Зеленський наголосив на необхідності визначення країнами – членами Альянсу чіткого алгоритму руху України до вступу в НАТО. "Конкретні рішення щодо подальшого руху України до членства й безпеки нашої країни на період до вступу в Альянсу – це те, що дасть нам змогу вважати Вільнюський саміт успішним”, – вказав президент.
В Офісі президента заявили 10 червня, що вступ України в НАТО підтримало вже 20 членів Альянсу.