"Стріляли бездумно". Українські інструктори на Близькому Сході шоковані тактикою ППО союзників

Україна має одну з "найскладніших систем ППО" у світі, пише The Times
Фото: Генеральний штаб ЗСУ / Telegram

Українські фахівці, яких скерували до країн Перської затоки для допомоги в захисті від ракет і дронів, виявили суттєві відмінності в застосуванні систем Patriot порівняно з власним досвідом. Про це 20 березня повідомила The Times.

За даними ЗМІ, українські війська протиповітряної оборони (ППО) протягом чотирьох років довели свою ефективність у боях, знищивши приблизно 140 тис. ракет, дронів, бомб і ворожих літаків. Видання зазначає, що понад 44 тис. із них – це іранські дрони Shahed, які зараз атакують американські бази на Близькому Сході.

13 березня президент США Дональд Трамп публічно відмовився від пропозиції допомоги України, заявивши, що "остання людина, від якої нам потрібна допомога – це [президент України Володимир] Зеленський".

Водночас, як заявив старший науковий співробітник із питань повітряних сил і технологій Королівського інституту об'єднаних служб Джастін Бронк, рішення відмовитися від спеціалізованих консультацій українських військових було "недалекоглядним". Він зазначив, що Україна є одним із лідерів у сфері командування й управління ППО.

Як зазначила The Times, Україна має одну з "найскладніших систем ППО у світі". Вона інтегрувала радянські й системи стандартів НАТО, створивши багаторівневий підхід з електронною боротьбою, винищувачами, вертольотами, системами Patriot, перехоплювачами дронів і навіть простими кулеметами.

У матеріалі згадують, що система Merops, яку розробили США, успішно проходила бойові випробування в Україні. Тому з погляду українських постачань безпілотників-перехоплювачів на рівні обладнання, американці, за словами Бронка, не потребують допомоги.

Попри заперечення Трампа, Центральне командування США запросило українських експертів до Перської затоки для надання консультацій, пише The Times із посиланням на джерела в Повітряних силах України. За інформацією Зеленського, команди українських фахівців працюють у Кувейті, Катарі, ОАЕ й Саудівській Аравії.

Щодо тактики роботи ППО, український офіцер у коментарі ЗМІ зазначив, що був "вражений" тим, що держави Перської затоки запускали по одній цілі одразу вісім ракет-перехоплювачів Patriot – кожна вартістю понад $3 млн.

ЗСУ заявили, що використали лише одну чи дві ракети для збиття російських балістичних ракет, зазнаючать у статті. Дані бойових місій українських екіпажів Patriot передали союзникам, однак США і їхні партнери в Перській затоці, ймовірно, не врахували напрацьовані Україною підходи для підвищення ефективності перехоплень, зазначив український офіцер.

Українські офіцери також наголошують, що місцеві війська не завжди уважно контролюють системи під час бойових дій. Наприклад, у березні 2026 року три американські F-15E збили кувейтською ППО під час переслідування дронів. Видання зазначає, що українці були "шоковані" такою "недбалістю". Офіцер зазначив, що був здивований тим, як можна сплутати літак із БПЛА, і додав, що залишається незрозумілим "куди дивилися бортові керівники".

Аналітики The Times припускають, що різниця в підходах пов'язана з тим, що військові країн Перської затоки покладаються на автоматичний режим роботи Patriot, залишаючи батареї в укритті, тоді як українські розрахунки керують вогнем вручну.

У матеріалі наголосили, що за перші дні конфлікту США й союзники випустили понад 800 ракет Patriot, що перевищує кількість ракет, отриманих Україною за три роки.

Офіцер зазначив, що США і їхні союзники "часто стріляли бездумно", зокрема використовуючи дорогі ракети SM-6 вартістю приблизно $6 млн для знищення дронів Shahed, ціна яких становить приблизно $70 тис. Збитки у Перській затоці оцінюють на мільярди, пише The Times.

Також видання наводить приклад пошкодження американського радара раннього виявлення AN/FPS-132 вартістю орієнтовно $1 млрд, а також щонайменше одного радара системи протиракетної оборони THAAD вартістю приблизно $300 млн. За словами офіцера Повітряних сил, ці системи тривалий час залишалися на одному місці, після чого їх уразили три дрони типу Shahed. Він наголосив, що в масштабній та інтенсивній війні вирішальне значення має "як вартість, так і збереження найдорожчого обладнання".

Видання зазначає, що українські військові значно вдосконалили навички маскування й маневрування, зокрема у застосуванні систем ППО. Після помилок на початку війни вони навчилися ефективно визначати час і місце їх розгортання, і тепер готові ділитися цим досвідом з американськими партнерами.

Крім маскування й маневрування, The Times зазначає ще один урок, яким українські екіпажі могли б поділитися з американцям: вони навчилися працювати проти модернізованих російських балістичних ракет, які двічі змінюють траєкторію.

Контекст:

5 березня Зеленський повідомив про прохання влади США до України забезпечити допомогу країнам Близького Сходу у відбитті атак іранських безпілотників. Він розповів, що доручив надати "необхідні засоби й забезпечити присутність українських спеціалістів, які можуть гарантувати належну безпеку".

Раніше Зеленський наголошував, що така допомога може бути лише без зменшення власного потенціалу в Україні, наприклад, в обмін на боєприпаси до зенітних ракетних систем Patriot, які використовують як протиповітряну оборону.

8 березня Зеленський повідомив, що перша група українських військових вирушає на Близький Схід навчати країни Перської затоки протидіяти дронам Shahed. Також глава держави заявив, що низка країн висловила бажання купити в України дрони-перехоплювачі.