Суд у Мінську не задовольнив скаргу на затримання дівчини опозиційного журналіста Протасевича
Суд Партизанського району Мінська не задовольнив скаргу громадянки Росії, дівчини опозиційного журналіста Романа Протасевича Софії Сапеги на її затримання. Про це повідомив "Інтерфакс" із посиланням на рішення суду.
Суддя Наталія Дедкова уточнила, що рішення може бути оскаржено й опротестовано в установленому законодавством порядку.
Скаргу Сапеги розглядали в закритому режимі, Сапеги на засіданні не було. Адвокат затриманої Олександр Філанович уточнив, що під час засідання не було відеозв'язку з його підзахисною, яка перебуває в СІЗО, пише ТАСС.
Захист буде оскаржувати рішення суду про затримання росіянки в Мінському міському суді. Філанович нагадав про зобов'язання Білорусі за двома міжнародними конвенціями з безпеки і розслідування актів на повітряному транспорті. Згідно з цими конвенціями після повідомлення про закладену на борту літака вибухівку Білорусь зобов'язана була надати можливість усім пасажирам потрапити в подальшому туди, куди вони хотіли вилетіти, пояснив адвокат росіянки.
Філанович повідомив, що вже кілька разів відвідав підзахисну в СІЗО. За його словами, у неї "все нормально".
Контекст:
Сапега – студентка Європейського гуманітарного університету у Вільнюсі. Вона громадянка Росії, але з дитинства жила в Білорусі, де має посвідку на проживання.
Сапегу і Протасевича затримали 23 травня. Цього дня винищувач білоруських ВПС за дорученням Олександра Лукашенка, який вважає себе президентом Білорусі, було піднято "для супроводу" літака Ryanair, який прямував з Афін до Вільнюса. Влада Білорусі стверджувала, що причиною приземлення стало повідомлення про замінування судна (згодом вибухових речовин на борту не виявили).
Після перевірки білоруські спецслужби зняли з рейсу Протасевича і Сапегу (у Мінську з літака зійшло ще кілька людей, у Ryanair підозрюють, що це були агенти КДБ Білорусі, Лукашенко заперечує).
Проти Сапеги відкрили кримінальну справу за ч. 3 ст. 130 Кримінального кодексу Білорусі (розпалювання расової, національної, релігійної або іншої соціальної ворожнечі або ворожнечі), яка передбачає до 12 років позбавлення волі. Як писала "Новая газета", Сапегу також підозрюють в організації масових заворушень, які призвели до тяжких наслідків (ч. 1 ст. 293), і групових діях, що грубо порушують громадський порядок (ч. 1 ст. 342). Максимальне покарання, яке загрожує Сапезі за цими підозрами, – позбавлення волі до 15 років.
Офіційно суті претензій до Сапеги поки не озвучували. За даними МЗС РФ, росіянку підозрюють у скоєнні якихось злочинів "у період із серпня до вересня 2020 року", коли в Білорусі була найактивніша фаза протестів.
Лукашенко вважає, що Протасевич і Сапега "вбивали людей на Донбасі".
25 травня білоруський суд заарештував Сапегу на два місяці. Білоруські правозахисники визнали її політв'язнем, як і Протасевича. Кремль допустив, що Росія "де-юре може порушити питання" про її передання у РФ, повідомив "Інтерфакс".
Батьки Сапеги заявляли, що вона не займалася політикою. Мати заарештованої Анна Дудич розповіла "Русской службе BBC", що її донька не брала участі у протестах: у день президентських виборів 9 серпня 2020 року вона перебувала з родиною на дачі, а 11-го чи 12 серпня поїхала з Білорусі до Литви.