Суд відхилив апеляцію на арешт Навального
Московський обласний суд 28 січня відмовився задовольнити апеляційну скаргу захисту на рішення Хімкінського міського суду щодо продовження затримання російського опозиціонера Олексія Навального на 30 діб. Про це повідомив "Дождь".
Суддя Муса Мусаєв на засіданні зазначив, що адвокати попросили скасувати рішення Хімкінського суду, оскільки його ухвалювали з порушеннями Кримінально-процесуального кодексу. Зокрема, порушено таємницю нарадчої кімнати, а також статті Кримінально-процесуального кодексу, на які посилається суд, не передбачають ув'язнення умовно засудженого під варту і продовження його затримання на 30 днів.
Навальний під час засідання назвав рішення Хімкінського суду "великим порушенням закону".
"У мене є відповідь, чому все роблять у такий спосіб. Тому що в цьому і було завдання. Не просто беззаконня – це звична річ у Росії, – а демонстративне беззаконня для того, щоб залякати і мене, і всіх інших. Це творять навіть не судді – вони просто слухняні раби, – а ті люди, які обікрали нашу країну й обкрадають 20 років. І вони хочуть стулити рота всім таким, як я, у моїй особі – величезній кількості людей", – заявив Навальний.
Відповідно до рішення суду Навальний буде перебувати під вартою до 15 лютого.
Навальний із серпня 2020 року проходив лікування і реабілітацію в Німеччині. Літак, яким він летів із Томська до Москви, екстрено сів у Омську 20 серпня через погіршення стану політика. Навальний спочатку перебував у лікарні в Омську, а 22 серпня його доправили до берлінської клініки "Шаріте".
Німецький уряд 2 вересня повідомив, що в організмі Навального виявили сліди речовини, схожої за складом на "Новачок". Біологічний матеріал, який узяли в політика, досліджувала спеціальна лабораторія збройних сил Німеччини. Факт отруєння Навального речовиною з групи "Новачок" підтвердили також лабораторії у Франції та Швеції.
Навальний був у комі 18 днів. 22 вересня політика виписали з клініки.
У міністерстві закордонних справ РФ сказали, що заяви про отруєння Навального не підкріплені фактами. Глава Служби зовнішньої розвідки РФ Сергій Наришкін стверджував, що на момент вильоту до Німеччини слідів отрути в організмі політика не було.
15 жовтня Європейський союз ввів санкції проти шести російських чиновників через отруєння Навального. До санкцій приєдналася Великобританія.
17 січня 2021 року Навальний повернувся до Росії, де його відразу ж затримали у справі "Ів Роше". Ще 2014 року в межах цієї справи опозиціонер дістав 3,5 роки умовно і до 29 грудня 2020-го перебував на випробувальному терміні. Він мав не рідше ніж двічі на місяць приходити на реєстрацію в органи Федеральної служби виконання покарань, проте із серпня до січня пробув у Німеччині. Тепер умовний строк йому можуть замінити на реальний.
18 січня Навального заарештували на 30 діб. 22 січня він оскаржив рішення Люблінського районного суду Москви, повідомляла "Медуза".
23 січня по всій Росії відбулися акції протесту на підтримку Навального. У штабі політика заявили, що в мітингах по всій країні брало участь 250–300 тис. осіб. Затримали, за даними правозахисників, понад 3,6 тис. людей у 125 містах, зокрема майже 200 неповнолітніх.