Sunday Times: Великобританія і США прямо звинуватять Росію у співучасті у військових злочинах у Сирії
Держсекретар США Рекс Тіллерсон відвідає Москву, щоб прямо звинуватити Кремль у спробі приховати докази того, що режим Башара Асада використовував хімічну зброю, повідомляє Sunday Times.
Великобританія і США цього тижня висунуть обвинувачення Росії у співучасті у військових злочинах у Сирії та вимагатимуть від президента Росії Володимира Путіна припинити підтримку режиму Башара Асада, йдеться у статті британського видання Sunday Times.
За відомостями видання, в Москві держсекретар США Рекс Тіллерсон надасть докази того, що російське керівництво знало, що війська Асада застосували хімічну зброю у провінції Ідлібі, і намагалося прикрити сирійське керівництво.
Глава міноборони сер Майкл Феллон звинуватив Росію в тому, що вона "як довірена особа є відповідальною за кожну смерть мирного жителя". У The Sunday Times Феллон закликав до зміни режиму в Сирії, заявивши, що без відходу Асада неможливе завершення кризи.
"Той, хто використовує бомби і хімікати для свого народу, не може бути майбутнім лідером Сирії. Асад повинен піти", – заявив він.
За інформацією видання, напередодні ввечері Великобританія і США напрацювали спільний план, який Тіллерсон передасть у Кремль. Згідно з цим планом, вони будуть вимагати від Путіна відмовитися від військової підтримки Асада і розпочати зміну влади.
Також Росію звинуватять у порушенні її зобов'язань за угодою 2013 року щодо контролю за знищенням хімічного арсеналу Сирії.
8 квітня міністр закордонних справ Великобританії Борис Джонсон повідомив про скасування запланованого на 10 квітня візиту до Москви, де мав зустрітися з главою МЗС РФ Сергієм Лавровим.
У вихідні Джонсон займався підготовкою й обговорював спільну антиасадівську резолюцію міністрів закордонних справ "Великої сімки". У документі країни G7 закличуть до усунення режиму Асада, демілітаризації Росією Сирії та реалізації плану з відновлення країни.
За інформацією видання, Путіну буде загрожувати ізоляція, якщо він продовжить підтримувати Асада. Водночас йому запропонують шлях до співпраці щодо питання відставки глави Сирії.
Помічник Джонсона зазначив, що потрібно знайти спосіб, аби дати можливість Росії зберегти обличчя, але поступово відмовитися від підтримки Асада.
Підозри у причетності РФ до приховування факту хімічного удару ґрунтуються на тому, що російський безпілотний літальний апарат пролетів над містом Хан-Шейхуном незадовго до того, як один із сирійських літаків Су-22 Асада скинув бомбу зі зарином, після чого авіація вдарила по госпіталю, куди звернулися місцеві жителі. Фахівці з'ясовують, чи не намагалася російська авіація знищити лікарню, щоб прибрати докази.
7 квітня США завдали ракетного удару по авіабазі урядових військ Сирії. У Пентагоні уточнили, що російські війська були сповіщені про удар. Наказ про атаку віддав президент США Дональд Трамп. Блогери з команди Conflict Intelligence Team проаналізували фотографії, зроблені російськими кореспондентами на знищеній американськими ракетами військово-повітряній базі в Сирії, виявивши на них, імовірно, контейнери з хімічною зброєю.
В армії Асада заявили про шістьох загиблих унаслідок атаки, в Сирійській обсерваторії з прав людини – про чотирьох.
Рішення Трампа стало відповіддю на застосування військами Асада хімічної зброї у провінції Ідлібі під час атаки 4 квітня, заявили в міноборони США. За даними Сирійської обсерваторії з прав людини, унаслідок атаки загинули не менше ніж 72 особи. Дитячий фонд ООН підтвердив загибель 27 дітей.