Таліби назвали країну, яку вважають основним партнером Афганістану
Рух "Талібан" розглядає Китай як основного міжнародного партнера. Про це сказав прессекретар руху Забіхулла Муджахід в інтерв'ю італійській газеті La Repubblica, яке опубліковано 1 вересня.
Китай є головним партнером, оскільки готовий інвестувати в Афганістан. Муджахід зазначив, що співпраця з Китаєм "відродить стародавній Шовковий шлях".
Прессекретар бойовиків висловив надію, що Китай допоможе відновити гірничодобувну промисловість Афганістану. Зокрема, йдеться про афганські мідні копальні, які можна модернізувати, сказав представник талібів.
Китай є "пропуском Афганістану на ринки всього світу", додав він.
Помічник міністра закордонних справ Китаю У Цзянхао 2 вересня поговорив телефоном із заступником директора політичного офісу афганського руху "Талібан" у Катарі Абдулою Саламом Ханафі, написала газета South China Morning Post.
Китайський дипломат зазначив, що Пекін буде підтримувати дипломатичні відносини з новим режимом і збереже своє посольство в Афганістані. Інший представник китайського міністерства закордонних справ Ван Веньбінь заявив про надію, що в Афганістані встановлять відкриту політичну структуру і відновлять помірну політику.
Контекст:
Ситуація з безпекою в Афганістані погіршилася на тлі виведення американських військ, яке почали у квітні 2021 року. Станом на 15 серпня рух "Талібан" узяв під контроль практично всю країну, зокрема столицю Кабул. Президент Афганістану Ашраф Гані цього самого дня втік за кордон.
На тлі наступу "Талібану" іноземні держави почали евакуацію своїх громадян. Кілька країн (серед яких США, Франція, Німеччина, Великобританія) скерувало своїх військовослужбовців до Афганістану для гарантування безпеки евакуації.
За словами президента США Джо Байдена, Штати евакуювали або допомогли іншим країнам евакуювати з Афганістану більше ніж 120 тис. осіб, 100 тис. із них – афганці. Великобританія евакуювала 15 тис. людей, зазначає BBC.
"Талібан" заявляв, що не атакуватиме військовослужбовців США. Однак бойовики встановили крайній строк виведення військ з Афганістану – до 31 серпня. США завершили евакуацію і виведення своїх військ незадовго до настання цієї дати.
30 серпня Рада Безпеки ООН ухвалила резолюцію, в якій закликала талібів убезпечити прохід для людей, які прагнуть покинути Афганістан, дозволити гуманітарним організаціям доступ у країну і захистити права людини.