Таліби зіткнуться з невизнанням та ізоляцією, якщо силою захоплять владу в Афганістані – Боррель

Боррель закликав талібів припинити вогонь
Фото: ЕРА
Європейський союз закликає талібів негайно зупинити наступ в Афганістані й поновити мирні перемовини. Про це йдеться в заяві верховного представника Євросоюзу із закордонних справ і політики безпеки Жозепа Борреля, опублікованій Європейською службою зовнішніх зв'язків 12 серпня.

Він зазначив, що Євросоюз має намір і далі підтримувати народ Афганістану.

"Однак підтримку надаватимуть за умови мирного та інклюзивного врегулювання і дотримання основних прав усіх афганців, включно із жінками, молоддю й меншинами. Украй важливо зберегти значні успіхи, досягнуті жінками й дівчатками протягом останніх двох десятиріч, зокрема щодо доступу до освіти. Інакше, якщо владу захоплять силою і відновлять Ісламський Емірат, таліби зіткнуться з невизнанням, ізоляцією, відсутністю міжнародної підтримки і перспективою продовження конфлікту й затяжною нестабільністю в Афганістані", – підкреслив Боррель.

Глава європейської дипломатії засудив тривалий наступ талібів. Він прямо суперечить заявленій Талібаном прихильності до врегулювання конфлікту завдяки перемовинам і мирному процесу в Досі, додав Боррель.

Він закликав талібів припинити вогонь, а владу Афганістану – "врегулювати політичні розбіжності, розширити представництво всіх зацікавлених сторін і вести діалог із Талібаном із єдиних позицій".

Контекст:

Ісламістський рух "Талібан" було створено 1994 року, із 1996-го до 2001 року він перебував при владі в Афганістані й контролював більшість території країни. Після повалення свого уряду 2001 року таліби розпочали бойові дії проти влади.

Після терактів 11 вересня 2001 року у США і відмови "Талібану" видати лідера терористичної організації "Аль-Каїда" Усаму бен Ладена в Афганістан було введено американські війська. У лютому 2020 року представники США й руху "Талібан" підписали мирну угоду, яка передбачає виведення іноземних військ з Афганістану протягом 18 місяців після його підписання.

США почали виведення військ у квітні 2021 року. У Білому домі заявили, що мають намір завершити цей процес до кінця серпня.

На тлі виведення американських військ ситуація з безпекою в Афганістані погіршилася. За оцінками Reuters, наразі таліби контролюють уже приблизно дві третини території Афганістану.

Упродовж останнього тижня таліби захопили 12 із 34 столиць провінцій. Це міста Зарандж (провінція Німроз), Шеберган (провінція Джаузджан), Кундуз (провінція Кундуз), Айбак (провінція Саманган), Сарі-Пуль (провінція Сарі-Пуль), Файзабад (провінція Бадахшан), Талукан (провінція Тахар), Фарах (провінція Фарах), Пулі-Хумрі (Баглан), Газні (провінція Газні), друге за чисельністю населення місто у країні Кандагар (провінція Кандагар) і третє за величиною місто країни Герат.

Зараз таліби стоять приблизно за 130 км від столиці і найбільшого міста Афганістану Кабула. Однак неназваний американський військовослужбовець сказав Reuters, що угруповання може оточити Кабул за 30 днів, а протягом 90 днів захопити його. Про це саме повідомили джерела газети The Washington Post. За їхніми даними, "Талібан" зможе захопити столицю Афганістану швидше, ніж раніше прогнозували у Вашингтоні.

Телеканал Al Jazeera з посиланням на джерела повідомив 12 серпня, що афганський уряд запропонував представникам угруповання "Талібан" участь в управлінні країною за умови припинення насильства. За даними інсайдера, пропозицію переказали через Катар (у цій країні проводять мирні перемовини щодо врегулювання ситуації в Афганістані).

Через погіршення ситуації з безпекою МЗС України закликало українців негайно покинути Афганістан, із таким самим закликом до своїх громадян виступило посольство США. Сполучені Штати і Великобританія евакуюють своїх громадян, Данія – афганців, які працювали в Афганістані на її уряд.