Телескоп Webb зняв "Зеленого монстра" в сузір'ї Кассіопея

"Монстром" учені назвали зелену петлю на знімку
Фото: nasa.gov
Космічний телескоп James Webb зафіксував слід від вибуху наднової Кассіопеї А (Cas A) у сузір'ї Кассіопея, на відстані 11 тис. світлових років від Землі, повідомив 7 квітня сайт NASA.

Вибух із земного погляду стався 340 років тому, знімок, який зробив телескоп, є "приголомшливим прикладом" того, що наслідки вибуху наднової можуть бути ще надзвичайнішими, ніж сам вибух, ідеться в релізі.

"Cas A – наймолодший із відомих залишкових елементів масивної зірки, яка вибухнула в нашій галактиці, що дає унікальну можливість дізнатися більше про те, як виникають такі наднові", – пояснили в агентстві.

Головний дослідник програми Денні Мілісавлевич вважає, що Cas A – це найкраща можливість астрономів "розглянути поле уламків зірки, яка вибухнула, і провести такий собі розтин зірки, щоб зрозуміти, якого типу зірка була до цього і як вона вибухнула".

"Порівняно з попередніми інфрачервоними зображеннями ми бачимо неймовірні деталі, які раніше були нам недоступні", – заявила співавторка дослідження Теа Темім.

У релізі зазначено що нове зображення Cas A містить безліч наукової інформації, яку вчені лише починають досліджувати.

Фото: nasa.gov

Помаранчеві й червоні смуги на зовнішньому боці кулі, яка утворилася внаслідок вибуху супернової, обумовлені випромінюванням теплого пилу – це місця, де викинутий матеріал зірки, яка вибухнула, врізається в навколозіркові газ і пил, пояснили в NASA.

"Усередині цієї зовнішньої оболонки лежать строкаті нитки яскраво-рожевого кольору, усіяні згустками й вузлами. Це матеріал самої зірки, який світиться завдяки суміші різних важких елементів, таких як кисень, аргон і неон, а також викидам пилу", – ідеться в повідомленні.

Учені зазначили, що найпомітнішою на знімку є петля зеленого кольору.

Вони назвали її "Зеленим монстром" на честь парку Фенвей у Бостоні (США).

Спостерігаючи за Cas A за допомогою телескопа James Webb, учені хочуть вивчити вміст пилу в ньому і краще зрозуміти, як виникають "будівельні блоки" планет і самих людей.

"Наднові, схожі на ту, що утворила Cas A, мають вирішальне значення для життя, яким ми його знаємо. Вони поширюють у міжзоряному просторі такі елементи, як кальцій, який ми знаходимо в наших кістках, і залізо в нашій крові, засіваючи нові покоління зірок і планет", – пояснили в космічному агентстві.

Мілісавлевич додав, що, розуміючи процеси вибуху зірок, "ми читаємо власну історію походження".

Контекст:

James Webb – найбільший і найпотужніший телескоп, його вартість – $10 млрд, зазначає "Голос Америки". Цей телескоп спостерігає за об'єктами здебільшого в інфрачервоному спектрі, він приблизно в 100 разів чутливіший, ніж його попередник – космічний телескоп Hubble, який 30 років обертається навколо Землі на відстані 547 км і працює переважно в оптичному й ультрафіолетовому діапазонах хвиль.

Телескоп James Webb запустили 25 грудня 2021 року. 7–8 січня він розгорнув своє основне дзеркало. 12 липня 2022 року NASA показало перші знімки Всесвіту з телескопа James Webb.