"Строк за журналістську діяльність у країні, де журналістика заборонена". У Росії автору статті "Коммерсанта" присудили 22 роки в'язниці
Московський міський суд 5 вересня засудив журналіста Івана Сафронова до 22 років колонії суворого режиму у справі про державну зраду, про це повідомляє "Медуза".
Також йому призначили штраф 500 тис. руб. (приблизно $8 тис.) і два роки обмеження волі після звільнення. Пізніше видання доповнило, що адвокати журналіста оскаржили вирок.
Сафронова обвинуватили в роботі на спецслужби Чехії і Німеччини та передаванні інформації про постачання зброї Росії на Близький Схід і в Африку. "Русская служба ВВС" з'ясувала, що реальною причиною переслідування Сафронова могла стати його стаття, яку опублікували 18 березня 2019 року в газеті "Коммерсантъ", під заголовком "Су-35 зміцнять єгипетську силу" про постачання російських винищувачів Єгипту.
Журналіст заперечував усі обвинувачення у роботі на спецслужби, заявляючи, що не мав доступу до держтаємниці і користувався лише відкритими даними. Свідки, що проходять у справі, – колеги Сафронова і співробітники оборонних підприємств – у суді не підтвердили, що передавали йому секретні дані.
Засновник російської правозахисної організації "Агора" Павло Чиков написав у Telegram, що "не знайшов вироків у справах про держзраду зі строком більше ніж 20 років". За його словами, у РФ у справах про держзраду "строки завжди були великими", але останнім часом почалася "помітна тенденція" зростання.
"Івану Сафронову покарання призначили зовсім нелюдське, демонстративно жорстоке, що відповідає нинішнім реаліям Росії", – зазначив Чиков.
Журналіст незалежного видання "Холод" Дмитро Нюберг написав у Twitter, що покарання, яке застосували до Сафронова, порівнянне з тим, яке дають серійним убивцям.
"Це строк за ведення журналістської діяльності в країні, де журналістика заборонена", – ідеться у його повідомленні.
Контекст:
Сафронова затримали вранці 7 липня 2020 року в Москві. У ФСБ Росії його обвинуватили у роботі на "одну зі спецслужб НАТО".
Його обвинуватили в тому, що 2012 року його завербували європейські спецслужби, а 2017 року "через інтернет він передав розвідці Чехії секретні відомості про військову співпрацю Росії з близькосхідною та африканською країнами". Розвідка Чехії, за версією обвинувачення, діяла під керівництвом США. У міністерстві закордонних справ Чехії відмовилися коментувати цю інформацію.
Адвокати Сафронова заявляли, що відмовилися підписувати документ про нерозголошення даних слідства. Від угоди зі слідством він відмовився.
13 липня 2020 року Сафронова обвинуватили в держзраді.