Тихановська розповіла, як можуть розгортатися події в Білорусі, "якщо Лукашенко – все". ЗМІ пишуть про його проблеми зі здоров'ям

ЗМІ та журналісти пишуть, що в Лукашенка можуть бути проблеми із серцем
Фото: EPA
На тлі чуток про можливу хворобу самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка лідерка опозиції Світлана Тихановська заявила, що треба готуватися до того, щоб не допустити нового диктатора при владі в Білорусі. Про це вона написала 10 травня у своєму Telegram.

"Знаєте, за 28 років у багатьох білорусів у голові хоч раз проскакувала думка: а що буде, якщо Лукашенко  все? І, звісно, одразу спадає думка про шампанське і свято для всієї країни. Але насправді одразу після святкування для нашої країни настане важкий час. Коли всій нації потрібно буде серйозно напружитися, щоб почати відбудовувати все те, що було зруйновано за ці роки, а головне – не допустити приходу іншого диктатора чи російського ставленика і зберегти незалежність", – наголосила вона.

За словами Тихановської, у разі смерті Лукашенка серед його "еліти" почнеться справжня боротьба.

"Про жодну єдність серед них у цей період думати не варто. Уже зараз є напруга між різними за настроєм і ставленням до репресій "гілками" режимної влади. Але найбільша їхня проблема в тому, що вони роками сподівалися на Лукашенка. Своїм становищем вони завдячують йому. Коли його не стане, увесь вплив цієї "еліти" буде дуже тендітним, а амбіції – величезними", – пише опозиціонерка.

Вона додала, що саме в цей момент і потрібно провести переговори і призначити нові вибори – щоб урегулювати політичну кризу.

Таку заяву Тихановська зробила після того, як Лукашенко на параді до 9 травня в Москві з'явився із забинтованою рукою"BBC Україна" зазначала, що такий бинт зазвичай накладають після крапельниці.

Кореспондент "Коммерсанта" Андрій Колесников писав, що на параді Лукашенко "справляв враження своїм нездоровим виглядом". А видання "Зеркало" зауважило, що на церемонії покладання квітів Лукашенко не зміг самостійно пройти пішки трохи більше ніж 300 метрів – його підвезли на електрокарі служби безпеки, тоді як інші президенти ішли пішки.

Навіть більше, Лукашенко не взяв участі в низці заходів у Москві й дуже швидко повернувся до Білорусі. Відтоді він перестав з'являтися на публіці.

Білоруський політолог Дмитро Болкунець повідомив, що в аеропорт Лукашенко приїхав у супроводі машини швидкої допомоги. Увечері в Мінську він мав виголосити промову на площі Перемоги, але вперше за 29 років не зміг виступити 9 травня, за нього доповідь зачитав міністр оборони.

"Повідомляють, що на тлі раптової хвороби в Лукашенка знову виникли проблеми із серцем. Кілька років тому він переніс на ногах інфаркт", – зазначає він.

За білоруським законодавством, якщо Лукашенко помре або піде у відставку за станом здоров'я, його місце посяде голова Національних зборів (парламенту) Білорусі. Наразі цю посаду обіймає Наталія Кочанова. Вона має оголосити дострокові вибори президента країни.

Контекст:

Лукашенко очолює Білорусь із 1994 року. Видання "Зеркало" підрахувало, що за останні 10 років Лукашенко та його представники говорили про його здоров'я лише чотири рази. У 2013-му та 2014 році йому зробили операції на колінах (або дві операції на одному коліні), а у 2020-му він сам розповідав, що двічі безсимптомно переносив коронавірус.