Тихановська: Режим розвалюється. Я готова очолити Білорусь у перехідний період
Лідерка білоруської опозиції Світлана Тихановська у відеозверненні, оприлюдненому 3 грудня, заявила, що готова очолити Білорусь на час перехідного періоду.
"Усі ми розуміємо, що режим [Олександра Лукашенка] розвалюється, і за етапом тиску і протесту неминуче почнеться етап діалогу. Люди із системи опиняться в ситуації, коли їм вигідніше сісти за стіл переговорів, а не воювати із власним народом. Мене багато хто питає, чи готова я бути лідером народу в цей момент. Так. Я офіційно заявляю, що готова очолити країну в перехідний період. Я беру на себе цю відповідальність, тому що знаю, що я не сама", – сказала вона.
Тихановська заявила, що її мета – "об'єднати найкращих експертів і демократичні сили", щоб Білорусь підійшла найпідготовленішою до нових президентських виборів.
"Для цього створено координаційну раду і кабінет представників із різних сфер. Ми вже розробили концепцію нових виборів, проєкт конституційної реформи, яку проведуть після того, як піде Лукашенко. [...] Ми й далі тиснемо на режим і працюємо над тим, щоб полегшити та прискорити перехідний період і повернути владу народу", – додала опозиціонерка.
Із 9 серпня в Білорусі не вщухають масові акції протесту незгодних із результатами голосування на виборах президента. За офіційними даними, перемогу в них здобув Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців (він керує країною з 1994 року). Друге місце з 10,1% голосів посіла Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи демонстрували протилежну картину – впевнену перемогу Тихановської.
11 серпня Тихановська вимушено виїхала з Білорусі до Литви.
Білоруські силовики жорстко розганяли мітинги, використовуючи світлошумові гранати, гумові кулі та водомети. За час протестів сотні демонстрантів дістали травми і поранення. За офіційними даними, загинуло четверо учасників мітингів. За даними Тихановської, загиблих восьмеро.
Лукашенко 23 вересня вступив на посаду президента. Уперше в історії Білорусі церемонії інавгурації не анонсували і не транслювали по телебаченню. Низка держав, зокрема США, Великобританія, Канада, Німеччина, Латвія, Литва, Норвегія, Польща, Данія, Україна та Чехія, не визнала інавгурації Лукашенка.
Євросоюз 2 жовтня ввів обмежувальні заходи проти 40 осіб, відповідальних за фальсифікацію результатів президентських виборів і насильницьке придушення мирних протестів. 6 листопада ЄС ввів санкції проти Лукашенка, який вважає себе президентом Білорусі, та ще 14 білоруських чиновників. До санкцій долучилася Україна.