Троє вчених інституту вірусології в Ухані захворіли в листопаді 2019 року. У них міг бути COVID-19 – The Wall Street Journal

Місія ВООЗ не змогла встановити точне джерело коронавірусу
Фото: ЕРА

Троє вчених інституту вірусології в китайському місті Ухань захворіли в листопаді 2019 року, їм довелося звернутися по допомогу в лікарню. Про це написала газета The Wall Street Journal 23 травня, посилаючись на неопубліковану доповідь американської розвідки.

У фактологічному бюлетені Держдепартаменту США, який випустили за адміністрації колишнього президента США Дональда Трампа, вказано, що у дослідників були як симптоми COVID-19, так і сезонних захворювань, повідомило видання.

Джерела газети по-різному оцінили надійність даних розвідки. Один зі співрозмовників сказав, що інформація все ще вимагає перевірки і додаткового підтвердження. Інше джерело заявило, що отримані дані були "чудової якості й дуже точні".

Міністерство закордонних справ Китаю заявило, що США "продовжують розкручувати версію про витік вірусу". У Раді нацбезпеки США підкреслили наявність серйозних питань про дні початку пандемії коронавірусної інфекції, зокрема про її походження в Китаї.

Контекст:

Спалах коронавірусної інфекції виник наприкінці 2019 року в Китаї. 11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила поширення коронавірусу пандемією.

Наразі вважають, що спалах коронавірусної інфекції COVID-19 почався в кінці 2019 року в Китаї. Влада Китаю пов'язувала спалах захворювання з уханським ринком тварин і морепродуктів "Хуанань": перші пацієнти були там або постійними покупцями, або продавцями.

Вчені вважали, що в ланцюжку передавання вірусу SARS-CoV-2, який спричиняє захворювання COVID-19, були кажани, змії і панголіни (в Китаї їхнє м'ясо вважають делікатесом).

Китай звинувачували в приховуванні масштабів епідемії на самому її початку. У доповіді розвідки США, зміст якої став відомий агентству Bloomberg, йшлося, що Китай приховував масштаби спалаху коронавірусу, занижуючи як кількість випадків зараження, так і кількість смертельних випадків. Попередній віцепрезидент США Майк Пенс говорив, що весь світ міг опинитися в кращому становищі, якби влада Китаю була "більш відвертою".

У МЗС Китаю заявляли, що версія про витік коронавірусу з лабораторії Ухань не має ніяких доказів.

14 січня цього року в Ухань прибула місія вчених ВООЗ з 13 осіб, які розслідували причини пандемії. До групи увійшли представники таких країн, як США, Австралія, Китай, Данія, Німеччина, Японія, Кенія, Нідерланди, Катар, Російська Федерація, Великобританія і В'єтнам.

У підсумку місія ВООЗ не змогла встановити точне джерело коронавірусу. Найбільш вірогідною версією назвали передання вірусу від кажанів або панголінів, але швидше за все, не безпосередньо, а через ще якусь тварину. Найменш вірогідною – що вірус поширився внаслідок лабораторного витоку.