"Це як російська матрьошка". Дипломати ЄС скаржаться на зміну позицій Угорщини щодо України – ЗМІ

У ЄС незадоволені позицією Угорщини, пишуть ЗМІ
Фото: EPA

Дипломати Євросоюзу в Брюсселі висловлюють роздратування постійною зміною вимог від Угорщини в питаннях, які стосуються України. Про це 10 листопада повідомляє "Радіо Свобода".

"Угорська позиція – це як ця російська матрьошка. Коли ви відкриваєте одну ляльку, всередині ще одна, а там ще інша, і так без кінця", – сказав журналісту видання один із високопоставлених дипломатів у ЄС, ознайомлений із ситуацією, але не уповноважений давати коментарі.

Про це він заявив, розповідаючи про численні розмови щодо розблокування траншу на €500 млн із Європейського фонду миру на допомогу зброєю Україні. Міністри оборони країн – членів ЄС будуть вчергове намагатися розблокувати його під час зустрічі у Брюсселі 14 листопада.

Дипломат зазначив, що під час засідання 14 листопада навряд чи "відбудеться прорив" у цьому питанні. Він нагадав, що за бажанням Угорщини Україна прибрала угорський OTP Bank зі списку міжнародних спонсорів війни, але Будапешт не вважає за потрібне остаточно зняти ту блокаду, яку вони встановили щодо траншу.

Інший дипломат, розповідаючи про підготовку до грудневого саміту лідерів 27 країн – членів Євросоюзу, на якому планують ухвалити рішення щодо початку переговорів про членство в ЄС з Україною, зауважив, що в питанні членства у ЄС Угорщина висуває вимоги щодо змін освітніх законів для національних меншин в Україні.

"Їхня офіційна позиція принаймні на даному етапі: якщо не буде певного прогресу, як вони це назвали, у питанні меншин до середини грудня, тоді вони не будуть готові виконувати рекомендації Єврокомісії щодо початку переговорів про вступ наступної весни", – сказав дипломат. Він підкреслив, що вимог розблокувати кошти з європейських фондів під час таких дискусій Угорщина не висуває.

Контекст:

Відносини Києва й Будапешта погіршилися після ухвалення в Україні у 2017 році закону "Про освіту". Відповідно до норм цього документа, розширюють використання державної мови у шкільному навчанні. Угорщина висловила занепокоєння майбутнім угорської меншини в Україні.

Українська сторона пояснювала, що в угорських школах на Закарпатті українську мову викладали в таких мізерних обсягах, що після закінчення школи більшість молодих угорців практично її не розуміє. Отже, у них виникають проблеми під час вступу до українських університетів та пошуку роботи.

Також в Угорщині вважали неприйнятним ухвалений у 2019 році закон про функціонування української мови як державної. Глава МЗС Угорщини Петер Сійярто заявляв, що цей закон порушує права угорської меншини в Україні.

Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан 26 жовтня на саміті 27 національних лідерів ЄС виступив проти надання Євросоюзом Україні допомоги в розмірі €50 млрд.