"Це реально". Лукашенко пояснив, як його можна усунути від влади
Олександр Лукашенко сказав, що країни Заходу будують різні схеми впливу на білоруську владу і президента, щоб повалити чинний устрій. Але реально зробити це може тільки білоруський народ.
Президента Білорусі може усунути від влади тільки білоруський народ на підставі законів і конституції, заявив Олександр Лукашенко, який вважає себе президентом країни, на церемонії вручення вірчих грамот іноземних послів 24 листопада. Його виступ цитує пресслужба президента Білорусі.
Вірчі грамоти Лукашенку вручили посли Бангладеш, Ізраїлю, Камбоджі, Китаю, Намібії, Пакистану і Мальтійського ордену.
"Президента Білорусі можна усунути від влади. Це реально. Підказую шлях, він один, інших немає: тільки білоруський народ це зможе зробити на підставі тих законів, які сьогодні є, і білоруської конституції. Як бачите, зовсім проста відповідь на всі запитання, які розбурхують сьогодні голови західних дипломатів, які відбувають службу в Білорусі, і тих, хто сьогодні хвилюється і стурбований цим питанням на Заході, а також наших утікачів [Лукашенко має на увазі опозиційних політиків, які вимушено втекли з Білорусі. – "ГОРДОН"]", – сказав Лукашенко.
Західні держави, на його думку, останнім часом надто переймаються стосовно подальшого розвитку Білорусі.
"Будують різні схеми впливу на білоруську владу і президента з метою повалення чинного устрою. Дійшли до того, що готові залучити до цього процесу Росію, але не знають як", – сказав Лукашенко.
Водночас він наголосив на тому, що Білорусь своїми ініціативами на міжнародній арені довела здатність робити конструктивний внесок у розв'язання різних проблем.
Із 9 серпня в Білорусі не вщухають масові акції протесту незгодних із результатами голосування на виборах президента. За офіційними даними, перемогу в них здобув Олександр Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців (він керує країною з 1994 року). Друге місце з 10,1% голосів посіла білоруська опозиціонерка Світлана Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи свідчили про протилежну картину – упевнену перемогу Тихановської.
Білоруські силовики жорстко розганяли мітинги, використовуючи світлошумові гранати, гумові кулі й водомети. За час протестів сотні демонстрантів дістали травми й поранення. За офіційними даними, загинуло четверо учасників мітингів. Відомо ще про одного загиблого, Романа Бондаренка, внаслідок сутички невідомих у масках із місцевими жителями. Конфлікт стався через біло-червоно-білі стрічки.
Лукашенко 23 вересня обійняв посаду президента. Уперше в історії Білорусі церемонії інавгурації не анонсували й не транслювали по телебаченню. Низка держав, зокрема США, Великобританія, Канада, Німеччина, Латвія, Литва, Норвегія, Польща, Данія, Україна та Чехія, не визнала інавгурації Лукашенка.
Євросоюз 2 жовтня ввів обмежувальні заходи проти 40 осіб, відповідальних за фальсифікацію результатів президентських виборів і насильницьке придушення мирних протестів. 6 листопада Євросоюз ввів санкції проти Лукашенка, який вважає себе президентом Білорусі, і ще 14 білоруських чиновників. До санкцій приєдналася Україна. Пізніше ЄС погодив роботу над третім пакетом санкцій проти Білорусі.