"Це спадщина СРСР". Ексголова НАК "Нафтогаз" вважає, що РФ могла під час будівництва закласти вибухівку в "Північні потоки"

Коболєв: У трубах встановлено безліч датчиків, і їх ретельно охороняє російський військово-морський флот
Фото: EPA

За руйнуваннями на газопроводах "Північний потік" і "Північний потік – 2", імовірно, стоїть Росія, яка могла закласти вибухівку на трубах під водою у процесі будівництва. Про це заявив ексголова правління НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв в інтерв'ю німецькій газеті Süddeutsche Zeitung, яке вийшло 3 жовтня. Інтерв'ю доступне за передплатою, цитати з нього наводить агентство "Інтерфакс-Україна".

Коболєв вважає, що цей метод Росія успадкувала з досвіду СРСР, який заміновував об'єкти життєзабезпечення на випадок воєнних дій.

"Вони вже закладали вибухівку, коли будували трубопровід. Цей метод – не російський винахід, а спадщина Радянського Союзу. На той час було звичайною практикою прикріплювати вибухівку до будь-якої нещодавно побудованої критичної інфраструктури. Тому що її потрібно було швидко знищити у разі війни", – сказав він виданню.

Коболєв нагадав, що під час будівництва "Північного потоку – 2" трубоукладальне судно "Академик Черский" супроводжували військові кораблі РФ, які могли перевозити необхідне для встановлення вибухівки обладнання.

Ексочільник НАК відкинув, що за саботажем на газопроводах можуть стояти інші держави, окрім РФ, оскільки у трубах встановлено безліч датчиків і їх ретельно охороняє російський військово-морський флот.

"Якщо трубопровід добре охороняють росіяни, а Балтійське море – батьківщина російського військово-морського флоту, як міг хтось ще підійти до трубопроводу непоміченим? Те, що хтось закладе вибухівку на трубопроводі непомітно для росіян, просто немислимо", – вважає він.

Як і радниця міністра енергетики Олена Зеркаль, Коболєв думає, що РФ могла навмисне пошкодити "Північні потоки", щоб уникнути штрафів за невиконання "Газпромом" зобов'язань щодо постачання газу за довгостроковими контрактами.

"Газпром" не може просто закрити крани і сказати європейським контрагентам: "Вибачте, газу більше немає". Тоді покупці подадуть до суду на "Газпром" і російській компанії загрожують величезні штрафи... Якщо "Газпром" не доправить газ по "Північному потоку – 1" цієї зими, я вважаю, можуть бути накладені штрафи щонайменше $10 млрд. Максимум навіть $30 млрд. А якщо вони не заплатять, то у середньостроковій перспективі всі їхні активи в Європі відберуть у них через арбітраж", – зазначив Коболєв.

Контекст:

"Північні потоки" – газопроводи між Росією і Німеччиною, що проходять дном Балтійського моря. Перший "Північний потік" потужністю 55 млрд м&³3; газу на рік на сьогодні зупинено. "Північний потік – 2" аналогічної потужності побудований і готовий до експлуатації, але не запрацював через санкційні обмеження.

Витік на одній із ниток магістралі "Північний потік – 2" в економічній зоні Данії зафіксували в ніч із 25-го на 26 вересня. Пізніше схожі витоки були з обох ниток першого "Північного потоку".

Данія і Швеція оголосили обмеження для судноплавства невдовзі після того, як виявили аварійну ділянку з паливом, яке потрапляє в море. 

Незадовго до падіння тиску у трубах і виявлення витоку газу шведські й данські сейсмологічні станції зафіксували підводні вибухи.

Міністри оборони Данії, Швеції, Норвегії, Фінляндії та Ісландії назвали пошкодження "Північних потоків" "навмисним актом диверсії".

30 вересня президент РФ Володимир Путін заявив, що пошкодження газопроводів "Північний потік" і "Північний потік – 2" організували західні країни, а США "є головним вигодонабувачем".

Президент США Джо Байден назвав пошкодження на газопроводах "навмисним актом саботажу". "Тепер росіяни поширюють дезінформацію і брехню... Ми збираємося працювати з нашими союзниками, щоб докопатися до суті того, що саме сталося", – сказав він 30 вересня.