Туреччина розуміє необхідність звільнення всієї України, не йдеться про мир із РФ на будь-яких умовах – посол України

Боднар про пропозиції Туреччини: Це спроба пошуку шляхів до діалогу, але ніяким чином не нав'язування позиції
Фото: Vasyl Bodnar / Twitter
Туреччина змінила свою позицію щодо війни в Україні і вже говорить про важливість територіальної цілісності України, а не лише про "мир за будь-яку ціну", вважає посол України в Туреччині Василь Боднар. Про це він сказав в інтерв'ю "Укрінформу".

Боднар зазначив, що від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Туреччина "докладає чималих зусиль" для мирного врегулювання війни, і послідовно дотримується цього підходу на всіх рівнях.

"Починалося все з підходів про гуманітарні перемир'я, "мир понад усе", але зараз у позиції Туреччини чітко проглядається позиція про необхідність дотримання принципу територіальної цілісності України", – наголосив дипломат.

На його думку, заяви представників Туреччини останнім часом "чітко свідчать" про розуміння необхідності звільнення всіх тимчасово окупованих територій України.

"У цьому контексті й було озвучено пропозицію, що Росія повинна першою почати припинення вогню, що може стати підставою для подальшого виведення військ із території України. Це спроба пошуку шляхів до діалогу, але ніяким чином не нав'язування позиції. Це одна з пропозицій країни-посередника", – сказав Боднар.

За його словами, турецька сторона "прекрасно розуміє" і враховує, що Україна не змінить своїх умов: Росія має звільнити українські території, припинити вогонь, і лише після цього ймовірним є початок переговорів.

"Туреччина бачить цей процес поетапно: припинення вогню і виведення військ. У нашому розумінні припинення вогню неможливе, бо Росія точно намагатиметься обдурити і нас, і Туреччину як країну-посередника, використати цей час для посилення своїх позицій, а потім відмовитися від виведення військ. Тому сприймаємо це як етапну пропозицію до досягнення рішення про виведення російських військ із території України", – додав посол.

Контекст:

Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну західні країни ввели проти Москви кілька пакетів санкцій. Туреччина, що входить у НАТО, відмовилася підтримати обмежувальні заходи.

Окрім того, Анкара не голосувала на засіданні Всесвітньої туристичної організації ООН, під час якого з ВТО виключили Росію.

Президент Туреччини Реджеп Ердоган неодноразово пропонував організувати зустріч президентів Володимира Путіна і Володимира Зеленського та бути посередником між владою України та Росії у мирних переговорах як до відкритого вторгнення РФ, так і після. У Туреччині було організовано один з очних раундів переговорів України з РФ, до того, як їх остаточно заморозили.

У липні 2022 року глава МЗС України Дмитро Кулеба зазначав, що Туреччина "веде складну гру з балансування: тут допомагає нам, там демонструє, що готова допомагати Росії", і у зв'язку із цим Україна має питання.

Туреччина відіграла помітну роль в організації угод про морський експорт українського зерна та масштабного обміну полоненими між Україною та РФ, унаслідок якого було звільнено, зокрема, командирів маріупольського гарнізону.

8 січня Ердоган заявив, що Туреччина "робить свій внесок у пошук врегулювання російсько-українського конфлікту" і "докладає зусиль, щоб примирити" дві країни.