У Білому домі готують онлайн-переговори Байдена з Путіним, щоб означити Кремлю ціну вторгнення в Україну – ЗМІ

У Вашингтоні готуються до віртуальної розмови Байдена (праворуч) із Путіним (ліворуч) у грудні, зазначає The Washington Post
Фото: EPA
Адміністрація президента Сполучених Штатів опрацьовує варіанти віртуальної зустрічі Джо Байдена та глави Кремля Володимира Путіна у грудні 2021 року. Про це 29 листопада написало The Washington Post із посиланням на джерела.

Зазначено, що у Білому домі "розглядають варіанти стримування російського вторгнення в Україну". Зокрема через надання додаткової військової допомоги Києву та погрозу санкціями, щоб відмовити Путіна від ймовірного повномасштабного нападу на Україну.

Ці обговорення, як повідомляє The Washington Post, проводять на тлі підготовки Байдена та його помічників до віртуальної розмови з Путіним наступного місяця.

Аналітики вважають, що ця розмова є можливістю "означити Кремлю ціну вторгнення, але також шлях до зниження напруженості" в регіоні.

18 листопада Кремль анонсував онлайн-переговори Путіна з Байденом. Прессекретар Путіна Дмитро Пєсков говорив, що розмова двох президентів може відбутися до Нового року, "але, можливо, і пізніше". На порядку денному контактів Путіна і Байдена є теми України та активності НАТО біля кордонів РФ, зазначав Пєсков.

Заступник глави російського МЗС Сергій Рябков повідомив 29 листопада, що робота щодо підготовки саміту президентів РФ і США наразі "на просунутій стадії з погляду звичайної для МЗС підготовки матеріалів". За словами Рябкова, "у найближчій перспективі питання стане зрозумілим". На цьому етапі йдеться не про очний контакт, уточнив він.

На думку секретаря Ради національної безпеки і оборони Олексія Данілова, Путін, нагнітаючи ситуацію біля кордону України, має конкретну мету.

"У Путіна велике бажання сісти за стіл переговорів із Байденом, бажано у цьому році, і домовитися про те, що він тут буде панувати. І зараз оця істерія, яка сьогодні нагнітається з боку РФ, – пересування взад-вперед усіх військ, тренування, які відбуваються, – це все в контексті того, що вони мають домовитися", – сказав Данілов.

Путін особисто зустрічався з Байденом із моменту його вступу на посаду президента США один раз – 16 липня 2021 року в Женеві (Швейцарія). Окрім того, Путін і Байден кілька разів говорили телефоном.

Контекст:

30 жовтня 2021 року американська газета The Washington Post написала, що Росія відновила нарощування чисельності своїх військ біля кордону з Україною, і це викликає занепокоєння високопосадовців у США та Євросоюзі. 1 листопада видання Politico опублікувало супутникові фото, зазначивши, що на них видно військову техніку, яку РФ нібито стягнула до кордонів України.

У Головному управлінні розвідки (ГУР) Міноборони України повідомили 2 листопада, що жодних змін на кордоні з РФ не відбулося.

У Кремлі відмовилися коментувати публікацію Politico.

6 листопада канал CNN повідомив, посилаючись на свої джерела, що директор Центрального розвідувального управління США Вільям Бернс приїжджав до Москви через нарощування російських військ біля кордону України. 8 листопада Bloomberg із посиланням на дані військово-розвідувальної компанії Janes написало, що Росія перекидає танки до українського кордону.

10 листопада США попередили владу Росії про потенційні негативні наслідки будь-якого зростання загрози безпеці України через "незвичайну військову активність" РФ біля українського кордону. У Пентагоні закликали Росію пояснити концентрацію військ поблизу України.

18 листопада начальник ГУР Кирило Буданов говорив, що Росія веде масштабну спецоперацію проти України щодо дестабілізації ситуації як усередині країни, так і за її межами. Накопичення військ РФ біля кордону України "буде продовжуватися і вийде на пік приблизно в кінці січня", підкреслив він.

21 листопада Буданов повідомив, що РФ готується до нападу на Україну наприкінці січня або на початку лютого, поблизу кордону між країнами зосереджено приблизно 92 тис. російських військовослужбовців.

23 листопада Пєсков заявив, що "Росія не збирається ні на кого нападати і не виношує жодних агресивних планів", і звинуватив Київ у підготовці до агресії "проти "ЛНР" і "ДНР". У МЗС України спростували дезінформацію РФ про нібито підготовку до військового нападу на Донбасі.

The New York Times написала 25 листопада, що адміністрація Байдена зосереджена на дипломатичних каналах, щоб стримати та відмовити Путіна від вторгнення РФ до України. Це, зрештою, може передбачати другу особисту зустріч Байдена і Путіна.