У Білорусі дівчину Протасевича обвинуватили за сімома статтями Кримінального кодексу

Сапегу затримали разом із Протасевичем у травні 2021 року
Фото: Sofia Sapega / Instagram

Дівчині білоруського опозиційного журналіста Романа Протасевича, росіянці Софії Сапезі висунули остаточне обвинувачення за сімома статтями білоруського Кримінального кодексу. Про це 20 грудня повідомляє у Telegram Слідчий комітет Білорусі.

Головне слідче управління висунуло Сапезі обвинувачення за такими статтями Кримінального кодексу країни: про розпалювання соціальної ворожнечі (ч. 3 ст. 130); про організацію насильства та погроз силовикам (ст. 364); про організацію впливу на співробітників органів внутрішніх справ (ст. 365); про організацію насильства та погроз щодо посадовців (ч. 1 ст. 366); про організацію погроз суддям (ст. 389); про перешкоджання роботі журналіста (ст. 198); про незаконний збір та поширення інформації про приватне життя та персональні дані інших людей (ч.ч. 1, 2 ст. 203-1).

Максимальне покарання, яке їй загрожує за цими статтями, – 12 років позбавлення волі, повідомляє РБК. Суд у справі Сапеги, імовірно, розпочнеться в січні 2022 року. Після вироку її можуть екстрадувати до Росії. За словами адвоката Антона Гашинського, вона зможе подати клопотання про помилування, повідомляє "Настоящее время".

За версією слідства, Сапега адмініструвала телеграм-канал "Черная книга Беларуси", де публікували особисті дані білоруських силовиків. Сам канал у Білорусі визнали екстремістським, у травні на білоруських державних телеканалах показали відео, на якому Сапега розповіла, що вона є редакторкою цього Telegram-каналу, передає "Настоящее время".

Сапега ознайомилася з матеріалами справи, її передали прокурору для скерування до суду, росіянку залишили під домашнім арештом, додали у Слідкомі Білорусі.


Контекст:

Сапега – студентка Європейського гуманітарного університету у Вільнюсі. Вона громадянка Росії, але з дитинства жила в Білорусі, де має дозвіл на проживання.

Сапегу та Протасевича затримали 23 травня. Цього дня винищувач білоруських ВПС за дорученням Олександра Лукашенка, який вважає себе президентом Білорусі, підняли "для супроводу" літака Ryanair, який прямував з Афін до Вільнюса. Влада Білорусі стверджувала, що причиною приземлення стало повідомлення про замінування судна (згодом вибухових речовин на борту не виявили).

Після перевірки білоруські спецслужби зняли з рейсу Протасевича та Сапегу (у Мінську з літака зійшло ще кілька людей, у Ryanair підозрюють, що це були агенти КДБ Білорусі, Лукашенко заперечує).

25 травня білоруський суд заарештував Сапегу на два місяці. Білоруські правозахисники визнали її політв'язнем, як і Протасевича. Кремль припустив, що Росія "де-юре може порушити питання" про її передання у РФ, повідомив "Інтерфакс".

Голова Слідчого комітету Білорусі Дмитро Гора повідомляв 14 червня, що Сапегу затримали в аеропорту за підозрою у скоєнні злочину, передбаченого ст. 342 Кримінального кодексу (участь у масових заворушеннях).

Того самого місяця у Слідкомі Білорусі повідомили, що Протасевич і Сапега дають свідчення і звернулися з клопотанням про укладання досудової угоди про співпрацю зі слідством. Із червня Сапега та Протасевич перебувають під домашнім арештом.

Батьки Сапеги заявляли, що вона не займалася політикою. Мати заарештованої Ганна Дудич розповіла "Русской службе BBC", що її донька не брала участі в протестах: у день президентських виборів 9 серпня 2020 року вона перебувала із сім'єю на дачі, а 11-го чи 12 серпня виїхала з Білорусі до Литви.