У Європарламенті закликали білоруську армію не підтримувати "нелегітимного узурпатора Лукашенка"
Депутати Європарламенту підкреслили, що незаконні накази президента Білорусі Олександра Лукашенка, як і їх виконання, є злочином, який розслідуватиме міжнародна спільнота.
Депутати Європарламенту звернулися з відкритим листом до командування армії Білорусі із закликом не підкорятися незаконним наказам "самопроголошеного президента Олександра Лукашенка". Звернення опубліковано 6 жовтня на сайті литовських євродепутатів, які входять до фракції Європейської народної партії.
Євродепутати, зокрема, розкритикували інавгурацію білоруського президента.
"Ця процедура, яку Лукашенко організував у таємниці сам для себе, не має юридичної сили як із моральних, так і з юридичних причин; це не робить його президентом і головнокомандувачем збройних сил Білорусі. Відтепер громадянин Лукашенко більше не є президентом Білорусі, він усього лише організатор захоплення влади і державного перевороту, тому будь-які накази Лукашенка вам незаконні", – зазначено в заяві.
Звертаючись до керівництва армії Білорусі, євродепутати закликали його зробити вибір: або виконати свою присягу щодо захисту народу Білорусі, або підкорятися незаконним наказам "громадянина Лукашенка, який узурпував владу". У фракції Європарламенту наголосили, що незаконні накази Лукашенка, як і їх виконання, є злочином, який розслідуватиме міжнародна спільнота.
"Ви, військовослужбовці й командири міліції, – теж білоруси, як і люди, які перебувають на вулиці, які мирно відстоюють свої права і справедливі вибори. Ви маєте захищати мирних жителів, не б'ючи і не залякуючи їх, зокрема вагітних жінок і літніх людей. Це історичний поворотний момент, коли ви маєте ухвалити правильне рішення – брати участь у державному перевороті і військовій хунті, організованій громадянином Лукашенком, або стати на бік миролюбної білоруської громадянської нації, яка просто просить поважати права народу", – підкреслили євродепутати.
Заяву підписало 25 євродепутатів від Литви, Латвії, Естонії, Польщі, Німеччини, Іспанії, Данії, Чехії, Мальти, Словаччини, Нідерландів, Швеції, Румунії, які представляють різні фракції Європарламенту: "Європейська народна партія", "Європейські консерватори та реформісти", "Оновлюючи Європу", "Прогресивний альянс соціалістів і демократів".
У Білорусі з 9 серпня тривають масові акції протесту через фальсифікацію результатів голосування на виборах президента, на яких, за офіційними даними, переміг Лукашенко. Водночас альтернативні екзитполи демонстрували впевнену перемогу кандидатки від опозиції Світлани Тихановської.
Білоруські силовики жорстко розганяли мітингувальників. Вони застосовували світлошумові гранати, гумові кулі та водомети. За час протестів затримали більше ніж 13 тис. демонстрантів, сотні дістали травми і поранення. За офіційними даними, загинуло четверо учасників мітингів.
23 вересня в Палаці незалежності в Мінську відбулася таємна церемонія інавгурації Лукашенка. Уперше в історії Білорусі її не анонсували. Усупереч вимозі законодавства, церемонії не транслювали по телебаченню. У Євросоюзі заявили, що не вважають Лукашенка законним президентом Білорусі.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявляв, що складання Лукашенком присяги не означає його визнання легітимним главою білоруської держави. 30 вересня глава українського МЗС повідомив, що після закінчення 5 листопада строку повноважень нинішнього президента Білорусі офіційний Київ називатиме його просто Олександром Лукашенком.
2 жовтня Євросоюз ввів санкції проти 40 громадян Білорусі: керівництва міністерства внутрішніх справ, голови Центрвиборчкому, командирів ОМОН. Також санкції проти білоруських чиновників ввели США. Лукашенка немає в жодному зі списків. Україна планує долучитися до санкцій, які ввів ЄС.