У Каталонії посмертно помилували сотні жінок, страчених за чаклунство
Рішення влади Каталонії спрямоване на "просування державної політики щодо збереження пам'яті багатьох жінок, несправедливо страчених за необґрунтовані переконання, і просування історичної справедливості".
Отже, парламент визнає цих жінок "жертвами жінконенависницьких переслідувань" і висловлює підтримку ініціативи "Вони не були відьмами, вони були жінками". Документ також відновлює історичну пам'ять про жінок, несправедливо засуджених, страчених і репресованих упродовж усієї історії за чаклунство, облагороджує їх і виправдовує, заохочуючи дії щодо відшкодування збитків", – ідеться у повідомленні.
Як зазначає The Guardian, між 1580-м і 1630 роком приблизно 50 тис. людей по всій Європі засудили до страти за чаклунство, з яких приблизно 80% становили жінки.
Однак Каталонія була винятком, і полювання на відьом тривало там аж до XVIII ст. В 1424 році у каталонському місті Леріді ухвалили перший європейський закон проти чаклунства.
За словами професора сучасної історії Барселонського університету Пау Кастелла, полювання на відьом було поширенішим у Каталонії, тому що сільські райони були під абсолютною владою феодалів, і лише зізнання було достатнім доказом провини. Він додав, що у випадках, коли викликали інквізицію, обвинувачених часто відпускали через брак доказів.
За словами Кастелла, відьом часто обвинувачували у раптових смертях дітей або стихійних лихах і неврожаях.
За словами історикині Нурії Морелло, підозрюваними часто були ті, хто практикував традиційну медицину, або незалежні жінки, до яких ставилися з підозрою.
Контекст:
Це рішення у Каталонії ухвалили після аналогічних кроків у Шотландії, Швейцарії і Норвегії. Зокрема, у Шотландії працюють над законопроєктом для посмертного помилування людей, обвинувачених у чаклунстві.