У Конгресі США презентували законопроєкт про конфіскацію заморожених активів РФ та передання їх Україні

Проєкт передбачає, що президент США матиме повноваження конфіскувати активи РФ та передати їх Києву
Фот: house.gov

У Конгресі США презентували законопроєкт "Про відновлення економічного процвітання та можливостей для українців", який передбачає надання додаткової допомоги Україні коштом конфіскованих активів країни-агресора Росії. Про це повідомляє сайт комітету з питань міжнародних відносин американського Сенату.

Проєкт, поданий солідарно від представників Демократичної та Республіканської партій, передбачає, що блоковані російські активи у розмірі $300 млрд буде "конфісковано та перепрофільовано".

"Двопартійний законопроєкт гарантує, що Сполучені Штати – як опора трансатлантичного альянсу – можуть узяти на себе провідну роль у досягненні цієї мети", – сказав сенатор від демократів Шелдон Вайтгаус.

Проєкт також передбачає, що президент США матиме повноваження конфіскувати активи РФ і передати їх Україні й разом із союзниками розробити відповідний компенсаційний механізм.

Окрім того, документ пропонує забезпечити Держдепартамент США додатковими можливостями для аналогічних дій із російськими активами в інших країнах.

"Проєкт закону гарантує, що [президент Росії Володимир] Путін, а не платники податків у США, оплачуватиме рахунки за збитки, завдані неспровокованим вторгненням РФ в Україну", – ідеться у законопроєкті.

Контекст:

Унаслідок війни, яку 24 лютого 2022 року розпочала Росія, Україна зазнала збитків на суму понад $700 млрд, повідомив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль 3 січня 2023 року. Він заявив, що відновлювати Україну влада має намір насамперед коштом заарештованих активів РФ.

Від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну США із союзниками заблокували російські активи на $58 млрд, заявили в американському міністерстві фінансів. Блокуванням майна займається міжнародна група, до якої входять представники США, Австралії, Великобританії, Німеччини, Італії, Канади, Франції, Японії та Єврокомісії (REPO).

Глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявляла, що мета ЄС – не лише заморозити, а й вилучити активи Росії для відновлення України, однак для цього ще багато чого потрібно зробити.

Міністр юстиції Денис Малюська говорив 12 вересня, що країни Заходу дали попередню усну згоду на передання Україні російських золотовалютних резервів, заморожених за кордоном, залишилося закінчити розроблення юридичного механізму для цього.

Генеральна Асамблея ООН 14 листопада ухвалила резолюцію щодо необхідності притягнення РФ до відповідальності за порушення нею міжнародного права, а також про створення механізму компенсації Україні збитків, завданих російськими агресорами.

16 квітня 2023 року міністерка фінансів США Джанет Єллен заявила, що Росія має заплатити за шкоду, завдану Україні, наразі ведуть переговори про можливі механізми, щоб це відбулося.