У Кремлі заявили, що в російських чиновників не має бути нерухомості в "недружніх" США та Чехії
За словами Пєскова, "якщо в них є там нерухомість, отже, вони не високопосадовці. Якщо вони є високопосадовцями й мають там нерухомість, то вони мають припинити бути високопосадовцями".
Він додав, що ця тема є клопотом профільних відомств та адміністрації президента РФ.
Контекст:
14 травня прем'єр-міністр Росії Михайло Мішустін підписав розпорядження, що затвердило перелік держав, які влада РФ звинувачує в недружніх діях. До нього увійшли дві країни – США та Чехія.
Це сталося на тлі політичної кризи у відносинах Росії й Чехії, пов'язаної з вибухами в чеському селі Врбетіце, що трапилися 16 жовтня 2014 року. Тоді вибухнув склад, на якому зберігали 58 тонн боєприпасів, повідомляло Lidovky. Під час вибуху загинуло двоє людей, а жителів навколишніх сіл евакуювали.
Другий вибух стався 3 грудня того самого року, але вже на іншому складі під Врбетіце, там зберігали 98 тонн боєприпасів. Роботи з ліквідації наслідків вибухів тривали майже шість років, їх закінчили восени минулого року. Завдані збитки та витрати, необхідні для очищення територій біля складів, оцінюють приблизно в 1 млрд чеських крон.
У квітні 2021 року влада Чехії заявила про причетність росіян Олександра Петрова і Руслана Боширова (вони ж Мішкін та Чепіга) до вибухів на чеських складах із боєприпасами. За даними журналістів-розслідувачів, Петров і Боширов є офіцерами російської військової розвідки. Саме їх називали отруювачами російського ексрозвідника Сергія Скрипаля та його дочки 2018 року у Великобританії. Росіян оголосили в розшук.
Після цього Чехія вислала з країни російських дипломатів. Росія у відповідь оголосила персонами нон ґрата 20 співробітників посольства Чехії.
У МЗС Чехії повідомили 22 квітня про скорочення числа співробітників російського посольства у Празі до поточної кількості чеського диппредставництва в Москві. Чехія до кінця травня має намір вислати 22 російських дипломатів. У відповідь МЗС РФ висунуло вимогу скоротити склад посольства Чехії.
Чехію підтримали й інші країни ЄС – Латвія, Литва, Естонія та Словаччина вислали російських дипломатів на знак солідарності.