У М'янмі вперше за кілька десятиліть стратили противників режиму

Серед страчених – хіп-хопер та колишній депутат парламенту М'янми Фіо Зея Тоу
Фото: EPA
У М'янмі стратили чотирьох політв'язнів, які виступали проти військових, що захопили владу, повідомляє Myanmar Now. Це перші страти у країні з 1980-х років.

Серед страчених – 52-річний письменник Ко Джиммі (справжнє ім'я Чжо Мін Ю) та 41-річний хіп-хопер Фіо Зея Тоу. Їх двох засудили до страти в січні за обвинуваченням у змові з метою нападу на режимні об'єкти. Також торік їх обвинувачували у керівництві та плануванні партизанських атак проти військових, які захопили владу.

Ко Джиммі був ветераном студентської групи "Покоління 88" – продемократичного руху, який виступав проти військової хунти ще під час студентських повстань 1988 року. Фіо Зея Тоу – не лише колишній репер, а й ексдепутат від "Національної ліги за демократію".

Двома іншими страченими чоловіками були Хла Міо Аунг та Аунг Тура Зо, яких засудили до смерті за вбивство військових інформаторів.

Myanmar Now пише, що сім'ї ув'язнених запросили до янгонської в'язниці Інсейн за день до страти і їм дозволили спілкуватися з рідними з будівлі на території в'язниці через Zoom, але не особисто.

Після страти, за даними джерел, тіла чоловіків кремували. Рідним, які хотіли забрати тіла, у в'язниці заявили, що не зобов'язані віддавати їх.

Як зазначає Myanmar Now, це перші страти у країни з часів повстань 1988 року.

Контекст:

Військові у М'янмі 1 лютого 2021 року усунули від влади уряд Аун Сан Су Чжі та затримали інших керівників керівної партії НЛД та урядовців. Партію НЛД звинуватили у шахрайстві на загальних виборах до парламенту М'янми, на яких вона перемогла у листопаді минулого року.

Військовий переворот призвів до масових протестів. 27 березня у М'янмі відбулися найжорсткіші розгони протестів, під час яких силовики застрелили щонайменше 114 людей, серед них – 13-річна дівчинка.

Періодично ЗМІ повідомляють про вбивства мирних жителів військовими. Зокрема, ВВС з'ясувала, що влітку військові скоїли серію масових убивств, унаслідок яких загинуло щонайменше 40 людей.

Загалом за час протестів у М'янмі станом на 25 липня 2022 року загинуло 2120 осіб, свідчать дані Асоціації допомоги політичним в'язням. В ув'язненні перебуває майже 11,8 тис. осіб.