У Москві режисер із трусами в руках провів акцію на підтримку Навального. Його затримали й відпустили, але труси вилучили
Російський режисер-документаліст Віталій Манський 22 грудня прийшов до будівлі Федеральної служби безпеки РФ у Москві на акцію на підтримку опозиційного політика Олексія Навального. Він стояв із трусами в руках, відео оприлюднив у Facebook колега Манського – режисер-документаліст Аскольд Куров.
"Новой газете" Куров розповів, що Манський встиг простояти на пікеті "буквально п'ять секунд". Потім, як видно на відео, до Манського підійшли поліцейські й запитали, навіщо він це зробив.
"Щоб чистими були", – відповів режисер, струшуючи і складаючи труси. Він підкреслив, що вийшов на протест, щоб висловити громадянську позицію.
Потім, сказав Куров, Манського затримали й відвезли у відділок.
Згодом режисер повідомив, що його колегу випустили.
"Манський на свободі, але в нього вилучили труси", – написав Куров, оприлюднивши коментар режисера.
"Головне досягнення сьогоднішнього дня, що мої труси – у справі. Їх підшили до справи. У Росії світлого майбутнього прийдуть люди в архів, розбиратимуться, як ми жили. Відкривають справу – а там труси", – зіронізував Манський.
Режисер назвав абсурдом ситуацію з його затриманням.
"Я потрапив у величезний світ абсурду. Коли 20 дорослих мужиків займаються тим, що заарештовують людину, яка робить фотографію, а потім ціле відділення міліції – люди з погонами із зірочками – множить цей абсурд і бетонує його, він виростає в гору абсурду", – резюмував Манський.
14 грудня оприлюднили розслідування The Insider, Bellingcat, CNN і Der Spiegel, у якому повідомляли, що Навального отруїла в Томську група співробітників ФСБ. За даними розслідувачів, це була друга за два місяці спроба отруєння – під час першої, у липні 2020-го, постраждала дружина опозиціонера Юлія. Навальний із дружиною брали участь у розслідуванні. Політик оприлюднив відео, у якому сказав, що знає імена отруйників. Опозиціонер наголосив, що вважає замах на себе терористичним актом, організованим ФСБ за наказом президента РФ Володимира Путіна.
21 грудня Навальний опублікував відео, як він телефонував імовірному співробітнику ФСБ, члену групи отруйників Костянтинові Кудрявцеву. Політик відрекомендувався помічником секретаря Радбезу РФ Миколи Патрушева і "попросив прояснити моменти, необхідні для доповіді начальству". Співрозмовник Навального підтвердив факт проведення операції і сказав, що той вижив лише завдяки збігу обставин, а також розповів, що отруйну речовину нанесли на його білизну. У ФСБ назвали підробкою розмову Навального з імовірним отруйником.
Літак, яким Навальний летів із Томська в Москву, екстрено сів в Омську через погіршення стану політика 20 серпня. Опозиціонер був у токсикореанімації лікарні швидкої медичної допомоги №1 в Омську без тями.
22 серпня Навального літаком доправили до берлінської клініки "Шаріте".
Німецький уряд 2 вересня повідомив, що в організмі Навального знайшли сліди речовини, схожої за складом на "Новачок". Біологічний матеріал, який узяли в політика, досліджувала спеціальна лабораторія збройних сил Німеччини. Факт отруєння Навального речовиною із групи "Новачок" підтвердили також лабораторії у Франції та Швеції.
Навальний був у комі протягом 18 днів. Лікарі "Шаріте" повідомили 7 вересня про його виведення з медичної коми і від'єднання від апарата штучної вентиляції легенів. 14 вересня німецькі лікарі поінформували, що політик почувається краще і вже зводиться на ноги. 22 вересня Навального виписали із клініки, він проходить реабілітацію.
У міністерстві закордонних справ РФ сказали, що заяви про отруєння Навального не підкріплені фактами. Глава Служби зовнішньої розвідки РФ Сергій Наришкін стверджував, що на момент вильоту до Німеччини слідів отрути в організмі політика не було.
Як писала Le Monde, Путін 14 вересня під час телефонної розмови із президентом Франції Еммануелем Макроном припустив, що Навальний "із невстановленої причини" міг сам випити отруту із групи "Новачок".
15 жовтня Європейський союз запровадив санкції проти шести російських посадовців через отруєння Навального. До санкцій приєдналася Великобританія.