У МВС Казахстану заявили, що під час протестів і заворушень загинуло восьмеро правоохоронців
317 співробітників поліції та військовослужбовців Нацгвардії дістали поранення.
"У низці регіонів країни продовжилися заворушення, вандалізм, організовані провокаторами і хуліганами. Атака відбувалася із застосуванням каменів, арматури, бит, запальної суміші. Було скоєно напади на низку об'єктів держуправління, життєзабезпечення, торгівлі, громадського харчування і банківських послуг, а також протипожежної служби і майно звичайних громадян", – зазначили у МВС.
За даними силовиків, постраждали також медики і цивільне населення. Правоохоронці заявили, що вживають заходів, щоб стримати агресію.
"Низку підбурювачів і учасників заворушень, які порушили закони, притягнуть до кримінальної та адміністративної відповідальності. МВС закликає жителів не піддаватися на провокації та попереджає про відповідальність за протиправні дії", – наголосили у міністерстві.
Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв сьогодні заявив, що влада діятиме щодо протестувальників максимально жорстко.
Контекст:
Мітинги в Казахстані розпочалися 2 січня, коли сотні жителів Жанаозена, нафтового міста в Мангістауській області, вийшли до будівлі акімату з протестом проти підвищення цін на газ. Протестувальники вимагали знизити ціни на скраплений газ до 50 тенге (3,12 грн) за літр. 31 грудня 2021 року вартість газу в місті становила 100 тенге (6,23 грн), із 1 січня її підвищили до 120 тенге (7,48 грн).
Надалі протести розпочалися і в інших містах – Уральську, Атирау, Актобе, Алмати та Нур-Султані. Станом на 4 січня загальна чисельність протестувальників сягнула приблизно 10 тис. осіб.
4 січня протести переросли в заворушення та сутички мітингувальників із правоохоронцями. В Алмати силовики почали застосовувати світлошумові гранати. У підсумку постраждала приблизно сотня правоохоронців, сотні людей затримали.
5 січня Токаєв відправив уряд у відставку. Також він доручив антимонопольному органу ввести на 180 днів державне регулювання цін на скраплений газ, бензин та дизель.
Незважаючи на це рішення, протести у країні тривають. Мітингувальники, зокрема, вимагають усунення від влади першого президента Казахстану Нурсултана Назарбаєва, який надалі очолює керівну партію країни.
В Алмати протестувальники увірвалися в мерію міста, після чого там почалася пожежа. Повідомляють також про захоплення аеропорту в місті.
Протестувальники захоплюють інші адміністративні будівлі у Казахстані.
У країні на тлі акцій протесту вимкнули інтернет.
Увечері 5 січня на всій території країни ввели режим надзвичайного стану.