У МЗС Франції відреагували на заяву Зеленського про розширення нормандського формату
У французькому МЗС відреагували на слова президента України Володимира Зеленського про створення іншого формату поряд із нормандським для врегулювання конфлікту на сході країни.
"Ми регулярно ведемо діалог на цю тему з нашими партнерами, які підтримують зусилля Франції та Німеччини в нормандському форматі. Ми, як і раніше, переконані в тому, що це з найбільшою ймовірністю приведе до прогресу", – зазначають у заяві.
У відомстві нагадали, що у квітні міністри закордонних справ країн "Великої сімки" (G7) подякували Франції й Німеччині за роботу в нормандському форматі та їхні зусилля щодо реалізації Мінських домовленостей.
Контекст:
В інтерв'ю Financial Times, яке вийшло 26 квітня, Зеленський заявив, що "мінський процес має бути гнучкішим, він має служити цілям нинішнього, а не минулого". За словами Зеленського, є два варіанти. Перший – змінити мінський формат, "скорегувати" його. А другий – застосувати "який-небудь інший формат". Український президент також закликав до розширення нормандського формату, заявивши, що в цьому процесі можуть брати участь не тільки США, але й Великобританія та Канада.
У Кремлі назвали заяви Зеленського "тривожним сигналом".
Відразу після анексії Криму 2014 року Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку та російською армією й підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької й Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну попри надані Україною факти й докази. За даними ООН, за час конфлікту загинуло приблизно 13 тис. осіб.
Переговори про врегулювання конфлікту ведуть у межах тристоронньої контактної групи (Україна – ОБСЄ – Росія) і "Нормандської четвірки" (Україна – Німеччина – Франція – Росія).
Мінські угоди, які регламентують врегулювання конфлікту на Донбасі, підписали в лютому 2015 року. Вони передбачають припинення вогню, відведення важких видів озброєння, проведення місцевих виборів відповідно до українського законодавства, амністію учасників конфлікту, звільнення й обмін полоненими, доступ гуманітарних місій для допомоги нужденним, повернення Україні контролю над кордоном, проведення в Україні конституційної реформи в частині децентралізації. Вимог повністю поки не виконано.
Про необхідність залучити до переговорів Сполучені Штати представники України заявляли ще на початку 2015 року. П'ятий президент України Петро Порошенко говорив 2017 року, що переговорний процес координували зі США.
У жовтні 2016 року президент РФ Володимир Путін заявив, що Росія не проти залучення США в нормандський формат. Після того як Зеленський 2020 року підтвердив бажання країни залучити до переговорного процесу США, спікер Кремля Дмитро Пєсков сказав, що про участь американської сторони в переговорах щодо Донбасу "не йдеться".
За словами глави Офісу президента України Андрія Єрмака, США можуть відіграти одну з головних ролей у питанні повернення українських територій.
Голова української делегації у тристоронній контактній групі, перший президент України Леонід Кравчук також вважає, що США потрібно включити в нормандський формат. "Я не хочу ображати Європу, але Росія Європу не слухає... Росія купує Європу. І я думаю, що наявність у даному разі США в [нормандському] форматі зміцнить хребет цієї організації, і Росія відчує, що там знаходиться одна з найсильніших, наймогутніших країн світу і що з нею потрібно рахуватися", – пояснив свою позицію Кравчук.