У МЗС Росії ситуацію в Афганістані назвали "історичним експериментом Вашингтона"
За словами представниці МЗС РФ, у країні "триває протистояння двох сил, обидві з яких – результат розумового процесу США".
"Із жахом світ стежить за результатом чергового історичного експерименту Вашингтона", – заявила Захарова.
Контекст:
У лютому 2020 року представники США і руху "Талібан" підписали мирну угоду, яка передбачає виведення іноземних військ з Афганістану протягом 18 місяців після її підписання. У міноборони Великобританії її назвали "гнилою угодою".
США почали виведення військ у квітні 2021 року. У Білому домі заявляли, що мають намір завершити цей процес до кінця серпня.
На тлі виведення американських військ ситуація з безпекою в Афганістані погіршилася.
Телеканал Al Jazeera з посиланням на джерела повідомив 12 серпня, що афганський уряд запропонував представникам угруповання "Талібан" участь в управлінні країною за умови припинення насильства. За даними інсайдера, пропозицію передали через Катар (у цій країні проводять мирні переговори щодо врегулювання ситуації в Афганістані).
13 серпня "Талібан" звернувся до афганського народу, заявивши про свої мирні наміри. Зокрема, угруповання пообіцяло амністію військовослужбовцям урядової армії і поліцейським, а також недоторканність майна приватних осіб.
14 серпня президент США Джо Байден заявив, що США скерують до Афганістану 5 тис. військових для безпечної евакуації американського персоналу і тих, хто їм допомагав. Президент США зазначив, що він також наказав збройним силам та розвідувальній спільноті забезпечити протистояння "майбутнім терористичним загрозам з Афганістану".
Станом на 14 серпня "Талібан" контролював 21 столицю провінцій із 34 в Афганістані. 15 серпня стало відомо, що таліби контролюють міста Джелалабад і Мазарі-Шариф. Таліби почали підходити до околиць Кабула. Глава міністерства внутрішніх справ Афганістану Сатар Мірзаквал заявив, що "Талібану" мирно передадуть столицю країни.